Konsantre bir şekilde proje ürettiğimiz Maker kamplara bir yenisi daha ekledik. TEOG günlerinde sınava girmeyen çocukların tatillerini verimli geçirmesini sağlamaya, maker kültürünün taze bilgilerini onlara aşılayıp ufuklarını daha da genişletmeye, bir ürün prototipi yapabilmelerine olanak verip onları projeler yapmaya heveslendirmeye çalıştık. Düşünen, tasarlayan, üreten ve paylaşan bireyler olmaları için 2 tam gün kampa girdik!

2 gün boyunca 7-10 yaş arası çocuklar Kodu Game Lab-Kendi Oyununu Yap Atölyesi’ne, 11-14 yaş arası çocuklar da Tasarım Atölyesi’ne katıldı, toplam 25 çocukla atölyelerimizi yaptık.

Microsoft’un geliştirdiği Kodu Game Lab, kaliteli grafikleri ile çocukların bilgisayar oyunu yapılabilmesine olanak veren bir platform… tabii ki kodlama yaparak. Çocuklar, hem kendi oyunlarını “programladılar” hem de Microsoft’un düzenlediği Kodu Cup yarışmasına hazırlandılar. Bu yarışmada “Çevrem ve Ben” temalı en iyi oyunu yapan ilk üç gruba çeşitli ödüller verilecek, 1. grup ise Kodu Cup’ı kucaklayacak. Maker Çocuk kampındaki çocuklar da kendi takımlarını oluşturarak yarışmaya katıldılar.

11-14 yaş arası çocuklar için hazırladığımız Tasarım Atölyesi’nin ilk gününde çocuklar önce gazete kağıtlarını ve karton bardaklar kullanarak bir taşıyıcı tasarımı egzersizi yaptılar. Bu aşamada tasarım odaklı yaratıcı düşünme çalışması yaptık. Sonrasında tasarım tanımını, süreçlerini, öğelerini, dallarını anlattık. “Problemi tanımla ve empati yap” bölümünde çocuklar içecek taşımaya yönelik senaryo oluşturmak için zihin haritası yaptı. Oluşturdukları senaryo doğrultusunda “Yorumla, sorgula ve fikir üret” evresine geçtiler. Tasarımlarını üretmek için Tinkercad ile 3 boyutlu modelleme yapıp, gün sonunda 3D Printer’da prototip basımına başladılar. İkinci gün ise ekipler halinde marka ve logo çalışmalarına geçtiler; Wix ile ürün tasarımlarını koyacakları kurumsal web sitelerini tasarladılar, 3D Printer’dan aldıkları baskıları temizlediler, zımpara yaptılar. Gün sonunda takımlar kendi hazırladıkları paftalar ile arkadaşlarına , ailelere ve MakerLab ekibine sunum yaptılar.

Her iki yaş grubunda da çocukların somut çıktılarla tamamladıkları TEOG Maker Kampı herkes için hem verimli hem de keyifliydi. Hep beraber olacağımız ve nitelikli çocuklar yetiştireceğimiz nice kamplara!

Etkinliklerimizden İlk Siz Haberdar Olun!

Email listemize kayıt olarak etkinliklerimizden ve duyurularımızdan ilk siz haberdar olabilirsiniz.

Başaralı bir şekilde abone oldunuz.

×