0 (552) 205 81 25 [email protected]

Maker Hareketi MakerLab ortamlarında ve diğer okul dışındaki kurumlarda sıkça yürütülen bir faaliyet iken bu akımı okul çatısının altına sürüklemek de önemli. Çünkü Maker Çocuk ezberle değil; düşünerek, tasarlayarak ve yaparak öğrenir ve bu süreç öğrencide kalıcı öğrenmeler oluşturur. Farklı öğrenme duyularına hitap eden atölyeler sayesinde çocukların hangi alanda ilgisi varsa, yeteneği neye yatkınsa, oraya yönlendirilmesinde kendisine rehberlik edilir ve bu sayede öğrenirken sıkılmayan, zevk alan, keşfeden çocuklar yetişir.

Yaratıcı Anaokulu & Etüt Merkezi adeta “adı üstünde” dedirtecek şekilde çocuklara yaratıcılığı aşılamak istedi. Okullarının bünyesine yeni eklenen binalarında, 5-7, 7-10 ve 11-14 yaş gruplarındaki öğrenciler için Maker Çocuk ile “Yaratıcı Maker Çocuk” atölye çalışmalarına başlıyor. Bu sayede daha çok tüketen değil üreten, ezbere dayalı değil uygulamaya dayalı atölye deneyimi ile paylaşımcı nesiller yetişecek. Yaratıcı Maker olma rotasında onların rehberleri olacak. Bu aslında “Günümüz teknoloji çağında, teknolojiyi okuluma entegre ederek, gelecek için nitelikli öğrencileri nasıl yetiştiririm?” diye düşünen okullar için atılmış somut bir adım.
Kodlama çocukların sistematik düşünmesine yardım ediyor, bununla paralel olarak mantıksal/matematiksel zekâlarının gelişimini de olumlu şekilde etkiliyor. Gardner’in çoklu zekâ kuramına göre insanların 9 adet zekâsı vardır bu yüzden insanların farklı alanlara ilgisi ve yeteneği olabilir. İşte bu sebeple mükemmel şarkı söyleyen bir sanatçı karşısına gelen matematik problemi karşısında kalem oynatamaz veya NASA’da çalışan bir bilim adamı bale kursuna gitse ilk kurda yetersiz kalır ve daha gitmek istemez.

Yaratıcı Maker Çocuk’ta da Maker Çocuk atölye yelpazesinde olduğu gibi çocukların sahip olduğu bireysel farklılıklara göre çeşit çeşit atölyeler mevcut. 3D Printer atölyelerinde görsel-uzamsal zekâsı yüksek olan çocuklar dilediği tasarımları yapıp bunları üretebilirken, kodlama atölyelerinde mantıksal/matematiksel zekâsı yüksek olan çocuklar parmaklarını coşturabilir. Geri dönüşüm ve Makey Makey atölyelerine doğasal zekâsı yüksek olan çocuklar ilgi gösterebilir. Bu atölyeler sayesinde bireysel farklılıklarına uygun biçimde öğrenim gören çocuklar aynı zamanda ailelerine hangi alanda yeteneklerinin olduğunun mesajını verebilir. Bu mesajı alan aile çocuğunu o alanda destekler ve o alanda ilerlemesi için çaba sarf eder. Böylece ileride bir piyanist olmak isteyen çocuğumuzdan mühendis olmasını isteyerek onun ideallerine karışmaz, kendi istediği işi yapmasına zemin hazırlamış ve hayatından zevk almasına yardım etmiş oluruz.

25 Ocak-5 Şubat tarihlerinde düzenlediğimiz Türkiye’nin ilk Maker Kampı kapsamında Yaratıcı Anaokulu & Etüt Merkezi’nde Scratch atölyesi yapmış; 24 çocuğa kodlama bilincini aşılamıştık. 2 Mart Çarşamba günü başlayacak 4 haftalık Kodlama Atölyeleri ile bunu pekiştirerek çocukların oyun neşesi ile teknolojiyi üreten bireyler olmalarına katkı koyacağız.

Etkinliklerimizden İlk Siz Haberdar Olun!

Email listemize kayıt olarak etkinliklerimizden ve duyurularımızdan ilk siz haberdar olabilirsiniz.

Başaralı bir şekilde abone oldunuz.

×