0 (552) 205 81 25 [email protected]

Uzaktan Atölyeler Başlıyor

Türkiye’nin ilk yaparak öğrenme yani Maker Eğitim İnisiyatifi olarak birçok ilde, 2015ten beri 10000lerce çocuğu atölyelerimizle tanıştırdık.

Korona dönemiyle birlikte çocuklara, gençlere Uzaktan ama Aktif atölyelerle nasıl ulaşabileceğimizi düşünüp, verimli bir çözüme de ulaştık!

(Direk Atölye bilgi sayfasına gitmek için bu yazıya tıklayın)

Bunun detaylarına girmeden önce Yaparak Öğrenmeyi neden önemsediğimizden biraz bahsedelim.

Yaparak Öğrenmeyi neden önemsiyoruz?

1960larda öğrenim metodları üzerine yapılmış araştırmalar sonucunda (National Training Laboratories Institute NTL) Bilgi Saklama Oranlarını gösteren bir Öğrenme Piramidi ortaya çıktı. Bugün hala geçerli kabul edilen piramide dayanarak birçok öğrenim metodu oluşturuldu.

Bilgi Saklama Oranlarına göre Öğrenme Piramidi

İşte temel ilkemiz olan Yaparak öğrenme deneyimi, %75 Bilgi Saklama oranıyla Öğrenme Piramidi içinde en etkili öğrenme yöntemi olarak göze çarpıyor. Bundan daha etkilisi Başkalarına Öğretme oluyor ki; çocukların öğrendiklerini paylaşarak pekiştirdiğine inanıyoruz. Birçok asistan Maker Çocuğumuz olduğunu da belirtelim.

Uzaktan Yaparak Öğrenme Mümkün mü?

Korona kısıtlamalarından sonra herkes gibi atölyemizin güvenle açılmasını bekliyoruz. Anladığımız kadarıyla eskisi gibi bir atölye yapmak için biraz daha bekleyeceğiz.

Bu dönemde online demo atölyeler yapmaya başladık. Bunları ücretsiz ve mümkün olduğunca fazla ve farklı çocuklarla yapmaya çalıştık.  

Yaparak Öğrenme deneyimleri hem öğretici hem eğlenceliydi. Geri bildirimler inanılmaz oldu! 

Ama geri bildirimlerden önce atölyeleri nasıl planladığımızı anlatalım…

Karşımızda yeni bir platform vardı ve yeni kurallar gerekiyordu. Biz de uzaktan modeli oluştururken Yaparak Öğrenme modeliyle çok hızlı bir adaptasyon gerçekleştirdik ve kendi yöntemimizi belirledik. 

Uzaktan Atölye Kuralları

  • Sıkıcı olma! Sana sıkıcı gelen ona da sıkıcı geliyordur.
  • Benimle ilgilen! Her bilgisayar başındaki kişi birinci tekil şahıstır ve birebir ilgilenilmesi gerekir. 
  • Eğlenceli ol! Atölyede 40 dakikada dağılan dikkat online platformda 5 dakikada dağılır. Ne yapıyorsan eğlenerek yap, yaptır 
  • Atölye ders değil! Atölye deneyimdir. İlgilendiğin konuda yeni kolaylıklar zorluklar fark edebileceğin bir deneyimi sana yaşatmayı amaçlar.
  • Okuma, söyle, söz verme, dinle! Etkileşime gir ve etkileşime izin ver. Tek taraflı etkileşim değil karşılıklı etkileşim kur.

Şimdi bu ilkeler ışığında yeni atölyelerimizi oluşturuyor ve ilginize sunuyoruz. Size çok iyi bir ‘ders’ vaat etmiyoruz, internet bağlantınız da kesilebilir, ama eğlenerek yaparak deneyimleyerek öğrenme fırsatı sunmayı garanti ediyoruz.  

Geri Bildirimlerden Bazıları

Yaparak Öğrenmenin en güzel yanlarından biri geri bildirimler. Katılımcılardan gelen geri bildirimlerin hepsini okuyor, değerlendiriyor ve atölyeleri revize ediyoruz. Normalde atölyemizde uyguladığımız bu yöntemi uzaktan atölyelerde de kullandık. İçerikleri yorumlarla şekillendirdikçe geri bildirimler memnuniyet mesajlarına döndü!

Son bir ay atölyelerimize katılan bazı velilerden gelen mesajlar; 

Uzaktan Atölye Katılımı

Etkinliklerimizden İlk Siz Haberdar Olun!

Email listemize kayıt olarak etkinliklerimizden ve duyurularımızdan ilk siz haberdar olabilirsiniz.

Başaralı bir şekilde abone oldunuz.

×