0 (552) 205 81 25 [email protected]

Şimdiye kadar 3000’den fazla çocuğa ve 500’den fazla yetişkine yeni nesil üretim atölyeleri vermiş olan Maker Çocuk, OSTIM Spor Klübü ve Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın desteği ile oldukça yenilikçi bir proje gerçekleştirdi.

Yaklaşık 4 ay süren projemiz kapsamında Ostim Anadolu Meslek Lisesi’nden seçilmiş 40 öğrenciye, teknolojik üretimin bileşenleri olan tasarım temelleri, üretim teknikleri,elektronik ve kodlama eğitimleri vererek çocukların ufuklarını açmaya, yeni dünya için yeni nesil üretim yapabilmelerini sağlamaya ve projelerini geliştirmelerine yardımcı olmaya çalıştık. Bütün bu eğitimler sonrasında girişimcilik atölyeleri yaparak, gençlerin üretim tekniklerini kullanarak yaptıkları araçların, girişimcilik yöntemleriyle nasıl sosyal ve ticari fayda yaratabilecek ürünler oluşturabileceklerini öğrettik.

Ostim Anadolu Meslek Lisesi, teknik kapasite olarak oldukça zayıf durumda idi. Bilgisayar lablerindeki bilgisayarların internet çıkışları zayıf, sadece belirli sitelere girebiliyordu. Wifi yoktu. Çocukların bir kısmı, maker teknolojilerini yeni tanıştılar ama basit web araçları ile bile(Gmail gibi) ilk defa tanışıyorlardı. Bu durumda bile tüm 40 öğrenci farklı projeleri hayata geçirmeye çalıştı.

Bir öğrenci drone yaptı! Bir öğrenci bluetooth ile çalışabilen cep telefonundan kontrol edilebilen kilit sistemini hayata geçirdi. Bir öğrenci mahallesindeki çilingir ve halı yıkama firmasına web tasarımı yaparak lokal anlamda mahallesine fayda sağladı. Zaten maker kültürünün ve atölye çalışmalarının da temel faydası bu. Büyük sponsorluklu, dev, göz boyayan ama harekete geçirmeyen ticari etkinlikler yapmak yerine, gerçekten değer üretebilecek etkinlikler ve atölye çalışmaları ile yerel fayda sağlamak. Maker Çocuk olarak bu projeyi Ostim ile beraber yaptığımız için mutlu ve gururluyuz. Bunun güzel bir başlangıç olduğunu düşünüyoruz ve devamının da hızla geleceğini umuyoruz.

Etkinliklerimizden İlk Siz Haberdar Olun!

Email listemize kayıt olarak etkinliklerimizden ve duyurularımızdan ilk siz haberdar olabilirsiniz.

Başaralı bir şekilde abone oldunuz.

×