0 (552) 205 81 25 [email protected]

Robotik Kodlama Alanında En iyi 8 Robot

Robotik, makine mühendisliği beraberinde uçak mühendisliği ve uzay mühendisliği, elektronik mühendisliği, bilgisayar mühendisliği, mekatronik mühendisliği ve kontrol mühendisliği dallarının ortak çalışma alanıdır. 

(vikipedia link)

Robotik biliminde hazır robotların kodlanması öğrenme tanışma aşaması olarak faydalı olabilir. Tam bir gelişim için motor becerilerini, temel fen bilimlerini de eklemek gerekiyor. Bu yüzden hazır sistem bir robot yerine çocuklarımızın tasarımını robotik kodlamasını kendi yaptığı bir sistemin daha öğretici olacağı açıktır.

Robotik Kodlama eğitiminin temel noktası çocukların bir algoritmayla kendi robotlarını kontrol etmeleri olmalıdır.

21. yüzyıl becerileri arasında sayılan kompleks problem çözme becerisi, takım çalışması becerisi, etkin öğrenme konusu bu tür robotları yaparken gelişen beceriler.

Bu yüzden atölyelerimizde minimum hazır robot kullanımını onun yerine kendi robotumuzu tasarlamayı hedefliyoruz. Ama yine de çok sorulduğu için konu hakkında araştırma yaptık ve yabancı kaynaklardan derleme bir yazı oluşturduk. Buradaki tavsiyeleri de Türkiye’de alınabilecek sitelerle değiştirdik. Bu konuda eklenmesini istediklerinizi [email protected] mail adresine gönderebilirsiniz.

TasarımElektronikKodlama
DIY Robot+++
Hazır Robot+-
RC Araç
Hamur+

İşte Çocuklarınız için Robotik Kodlamaya uygun 8 robot:

1. Genel Ortalamada en iyi Robot: Wonder Workshop’tan Dash Robot

Hepsiburada’dan alabilirsiniz

Dash, robot oluşturma ve programlama sıkıntısı çekmeden kodlamayı eğlenceli hale getirmek için tasarlanmış renkli bir robottur. “En İyi Oyuncak Ödülü” nü kazanan Dash, kutudan çıkar çıkmaz çalmaya, sesinize yanıt vermeye ve açtıktan hemen sonra oturma odasını dolaşmaya hazır hale geliyor. 

Renkli ve büyüleyici, eğlenceli bir “görev modu” programlamak için ücretsiz Apple, Android veya Kindle Fire uygulamalarını kullanın, altı yaşından küçük çocuklar için kodlamaya harika bir giriş yapın. 

Dash bir yarış pistini takip etmek, dans etmek, aydınlatmak, sesler çıkarmak, koşuşturmak veya kendi kurguladığınız her türlü oyunu oynamak için programlanabilir. Çocuklarınız yeni yeteneklerin kilidini açacak ve daha fazla programlama görevi oluşturacak, motivasyonlarını ve katılımlarını sağlayacak bir ödül sistemi kullanacak. Dash robotlar ayrıca birlikte iyi programlanabilir, böylece çocuklarınız ve arkadaşlarınız birlikte görevleri tamamlayabilir. Bu robot iyi tasarlanmış ve programlaması gerçekten sınırsız ve eğlenceli.

2. En Karakterli Robot: Anki Cozmo

Amazon’dan satın alın

Cozmo, büyük bir kişiliğe sahip küçük bir robot. Bir Pixar filmindeki bir karakter gibi, ilginç, asi ve sevecen, cazibesi ve mizahı ile seni kazanıyor. Yapay zeka, Cozmo’nun kızgından eğlenmeye yüzlerce duygu ifade etmesini sağlar. Cozmo yüzleri, isimleri ve kişilikleri tanıyacak, çocukları moralsizken neşelendirecek ve sıkıldıklarında dikkatlerini dağıtacak.

Özünde, Cozmo oyunları seven bir robot. Çevresindeki dünyayı keşfetmesine ve etkileşime girmesine yardımcı olmak için tasarlanmış 300’den fazla parçadan oluşur. Her zaman eklenen yeni oyunlarla birlikte Quick Tap ve Keepaway gibi eğlenceli oyunlar için Power Cubes ile birlikte geliyor.

3. En İyi Eğitim Seti: Makeblock mBot Seti

Robotistan’dan satın alın

MBot Robot, çocuklara programlama, elektronik ve robotik gibi STEM temellerini tanıtmayı amaçlayan bir başlangıç ​​eğitim setidir. Montaj, erişilebilirlik ve karmaşıklık dengesidir; uyumlu montaj parçalarının bir araya getirilebileceği açıktır, ancak daha derin seviyelerde yaratıcılık ve programlama olanakları sağlar. Programlama, çocuklara çeşitli robot işlevlerini dikte etmek için sürükle ve bırak programlama platformu sağlayan Makeblock yazılımı Scratch 2.0 tarafından desteklenmektedir.

Çekirdek robot, iki tekerleği izleyen bir araç ve bir uygulama tarafından kontrol edilen sevimli bir gülen yüzden oluşuyor. Balon patlaması veya futbol gibi çeşitli oyunlardan birini seçin – her biri eğlenceli programlama hedefleri gerektirir. Robotunuzu Arduino açık kaynaklı ekosisteminde geliştirirken Makeblock uzantıları ve legoları ile özelleştirebilirsiniz, böylece robotuzun hayallerini gerçekleştirebilirsiniz! 

4. En iyi Makeblock eklentisi: Makeblock Işık ve Ses Paketi

Robotistan’dan satın alın

Evet bu bir eklenti paketi ama o kadar komplike ki ayrı bir başlık açılmalıydı

Çocuğunuzun Makeblock robotik evrenini, programlama cephaneliğine ses ve ışık katan bu üçü bir arada eklenti paketi ile genişletin. Kit, ışık ve LED sensörlerinin yanı sıra alkışlara tepki veren bir ses sensörü içerir. Ses ve renk tanımayı birleştiren bir akrep robotu veya ışığı ile ışığı takip eden bir ışık kovalayan robot inşa edebilirler veya çocuğunuz, kendi masa lambasını, dokunmaya ve sese yanıt veren akıllı bir masa lambası robotu ile donatabilir.

Tüm parçalar, çocukların programlayabildikleri eğlenceli oyunların sayısını artırmak için diğer robotlarla birleştirilebilir. Tüm programlama, çocuklara kodlama temellerini eğlenceli ve erişilebilir bir şekilde öğreten Scratch 2.0’da yapılır.

5. En İyi Robot Dinozor: WowWee Miposaur

Miposaur

Amazon’dan satın alın

Miposaur, çocukların bir uygulama veya TrackBall ile kontrol edebileceği etkileşimli bir dinozordur. Tıpkı bir köpek yavrusu gibi Miposaur, UCSD Koordineli Robotik Laboratuarı tarafından tasarlanan bir Mobil Ters Sarkaç olan topunu takip etmek için eğitilmiştir. Miposaur’un dikkatini çekmek için TrackBall’ı aktif hale getirin ve odayı takip etmeye devam edecek.

Engellerin etrafında dans edecek, kovalayacak veya manevra yapacak. Miposaur‘u kontrol etmek için, bir telefon veya tabletteki eğlenceli uygulamayı kullanın. Robotu yiyeceklerle ödüllendirebilir veya başka oyunlar oynayabilirsiniz. Çocuklarınızın, özellikle Miposaur’un arkadaş olabileceği diğer WowWee robotları ile eşleşmeleri durumunda eğlence dozunun artmasına hazır olun. 

6. Açık Alanlar İçin En İyi Robot: Sphero Ollie

Sphero Ollie

Robotzade’den satın alın

Çocuğunuzun açık havada robotlarla oynamasına izin verin. Robotlar için bir X-Games olsaydı, Ollie altın madalya ile hareket ederdi. Robot, bir uçurumdan düşerek hayatta kalabilen dayanıklı bir polikarbon kabukla kaplanmıştır, bu yüzden nazik oynamaya gerek kalmaz. Çocuğunuzun eline uyacak küçük silindirik bir gövdede hızın heyecanını yakalayarak 14 mil kadar hızlı gidebilir.

Prime Hub’lar her türlü araziyi yakalayabiliyorken, iç ve pürüzsüz yüzeyler için iki mavi Nubby Lastiğiyle ile birlikte geliyor. Ollie’yi kaykay parkına veya taş ocağına götürebilecekler ve bir akıllı telefonla eylemi kontrol edebilecekler. Bluetooth, 100 metreye kadar kapsama alanı için iyidir ve LED’ler gece robotun izini sürmelerine yardımcı olur.  Ollie aksesuarları daha fazla kişiselleştirme ve stil sağlar.

7. En İyi Star Wars Robotu: BB-8

bb8 robotu

HepsiBurada’dan satın alın

Tüm genç hayranlar için mükemmel bir arkadaş olan BB-8 smart droid ile Star Wars’u hayata geçirin. BB-8 sesleri yanıtlar ve tanır, canlanır ve oturma odasında ya da verandada “ileriye git” gibi komutlara geçer. Ayrıca BB-8 akıllı telefondan bir komutla çevreyi 4.5 mph hızda keşfetmek için dolaşabilir.

BB-8 bir kamera ile inşa edilmiştir ve çocuklar, artırılmış gerçeklikle görülebilen holografik mesajları bile kaydedebilir, bu da etraflarındaki galaksiyi dönüştürür. BB-8 halıların, ıslak yüzeylerin üzerinden geçiyor, elbette kişiliğini diğerlerine göre uyarlar.

8. En Gösterişli Robot: DJI Robomaster S1

OyuncakHobim’den satın alın

Çocuklarınızın robotları için bedel ödemeye hazırsanız, DJI RoboMaster S1 piyasadaki en iyi seçeneklerden biridir. 46 farklı programlanabilir bileşene sahip olduğu için neredeyse tamamen tamamen parçalara ayırabilirsiniz. Bu arada kodlama, Scratch veya Python’da yapılabilir, böylece DJI RoboMaster S1, çocuklarınıza programlama öğretmek için harika ve eğlenceli bir yoldur.

DJI RoboMaster S1 akıllı zırh algılama özelliğine sahip değil, aynı zamanda jel boncukları veya kızılötesi ışınlar yönüne ne zaman ateş edildiğini algılamakla kalmıyor, aynı zamanda diğer S1 ünitelerinin yanı sıra insanlar, alkışlar ve diğer jestleri de tanıyor. Görme belirteçlerinin yardımı ile, robotun üstünden geçmesi gereken karmaşık bir dizi engel oluşturarak çocuklarınıza yol boyunca daha derin bir AI anlayışı öğretin.

Nasıl Test Edildi?

Çocuklar için en yüksek puan alan iki robot alındı ve hakemler 23 saati onları test ederek geçirdi. En kapsamlı sonuçları almak için, çocuklarının onlarla etkileşime girmelerini ve farklı özelliklerini denemelerini izlediler. Testçilerimizden, bu robotları kullanırken, STEM özelliklerinden dayanıklılığa kadar en önemli özellikleri dikkate almalarını istedik. Anahtar teslimatları ana hatlarıyla açıkladık, böylece siz de alışveriş yaparken nelere bakacağınızı bilirsiniz

Çocuklar İçin Robotik Bir Cihazda Nelere Bakılmalı?

STEM özellikleri 

Robotlar eğlencelidir, ancak şunu kabul edelim: Bunlar gibi oyuncaklarla basit bir sıçrama hareketi sırasında bile bir çok akıl yürütmeye ve plan programlamaya gerek oluyor ki bu da Stem öğrenmessi için iyidir. Farklı robotlar ve robotikler değişik seviyelerde STEM kullanımına neden olurlar; Çocuğunuzun özellikle kodlama veya robotik hakkında bilgi edinmesini istiyorsanız, bu özellikleri vurgulayan bir model seçmek daha iyi olabilir.

Yaş seviyesi 

Çocuğunuzun yaşı, ne tür bir robotun kendisine en uygun olacağı konusunda önemli bir rol oynar. Çocuğunuz gençse, onlarla birlikte büyüyecek oda ile birlikte temel özellikler sunan bir robot satın almayı düşünebilirsiniz. Öte yandan, çocuğunuz kodlamayı öğrenecek yaştaysa, daha gelişmiş bir model daha iyi çalışabilir.

Kişilik

Bir robota bağlanmamak gerekir 🙂 Özellikle bir kısmının ne kadar sevimli olduğunu düşünmemek zordur. Bazı robotlar etkileşime ve kullanıma dayalı olarak gelişecek bir kişiliğe bile sahiptir. Çocuğunuzun bir robot arkadaşıyla oynamaktan hoşlanabileceğini düşünüyorsanız, kişiliğe sahip birini seçmek eğlenceli bir fikir olabilir.

Test Sonuçları: Wonder Workshop Dash Robot (En İyi Genel)

Hepsiburada’dan satın alın

Ne Seviyoruz?

  • STEM becerilerini geliştirmek için mükemmel,
  • Eğlenceli,
  • ses kaydı oynatma özelliği,
  • Dayanıklı

Neleri Sevmiyoruz

  • Minimum dahili otomasyon

İncelemecilerimiz, Dash robotun, bir çocuğun STEM becerilerini geliştirmesine yardımcı olmak için “eğlenceli” ve “ilgi çekici” bir oyuncak olduğunu tespit etti. Bazı yerleşik komutlarla gelse de, robot, testlerimize göre, hareketlerinin, seslerinin ve etkileşimlerinin çoğu için eleştirel düşünme becerisine ihtiyaç duyuyordu. Kodlama becerilerine yoğun bir şekilde odaklanıldığında, daha az gelişmiş kullanıcılar programlama ve Dash ile etkileşime girmenin zaman alıcı ve biraz sinir bozucu olabileceğini düşünebilir ancak zamanla robot eğlenceli bir kişilik geliştirecektir. Testçilerimizden birinin belirttiği gibi, “Dash ailenin bir üyesi gibi – kendi robotumuz!”

Test Sonuçları: Anki Cozmo (En iyi robot)

Amazon’dan satın alın

Ne Seviyoruz?

  • Büyük eğlence
  • Çocuklara kod yazmayı öğretir
  • Birden fazla zorluk seviyesi var

Neleri Sevmiyoruz

  • Pahalı
  • Devam eden uygulama desteğinden emin değil

Bu robotik oyuncak test sürecimizden geçti çünkü eğlenceli ve eğitici mükemmel bir kombinasyondu: Bir arkadaşımız “Cozmo, çocukları kodlamayı tanıtmaya yardımcı olacak mükemmel bir oyuncak ve çocuğunuzun yanında sürekli gelişip öğreniyor. Bunu görmek çok güzel ”dedi. Ayrıca, farklı beceri seviyelerine sahip çocukların oynayabilecekleri hoşuna gitti: “Cozmo uygulaması Kod Laboratuvarı’nda iki seviye sunuyor – biri yeni başlayanlar için diğeri daha gelişmiş çocuklar için”. “Küçüklerin bunalmış ve yaşlı olanların sıkılmalarını önlüyor.” Olumsuzluklar nedeniyle, gelecekte uygulama desteği konusunda endişeleri vardı: “Anki geçtiğimiz günlerde kapılarını kapatacağını ve tüm personelini bırakacağını açıkladı. ”Dedi. “Hatalar veya diğer sorunlar, uygulamanın ve dolayısıyla Cozmo’nun, özellikle düzenli olarak güncellenmemesi veya yamalar yüklenmesi gerekliliği durumunda işlevsiz kalmasına neden olabilir.”

Bu yazının büyük kısmı https://www.lifewire.com/best-robotics-for-kids-4149488 sayfasından alınmıştır

Etkinliklerimizden İlk Siz Haberdar Olun!

Email listemize kayıt olarak etkinliklerimizden ve duyurularımızdan ilk siz haberdar olabilirsiniz.

Başaralı bir şekilde abone oldunuz.

×