0 (552) 205 81 25 [email protected]

Proje Yapan Çocuklar İçin Maker Çocuk Maker Hareketi ve Maker Atölyenin Anlamı

Neden Maker Hareketi?

Maker Hareketi son yıllarda giderek daha çok kurum ve kişi tarafından benimsendi ve popüler oldu. Kodlama, Robotik, Elektronik, 3 Boyutlu Yazıcılar ve Yapay Zeka gibi alt başlıklarla birlikte önce etkinliklerde, daha sonra müfredatlarda yer bulmaya başladı.

Neden? Çünkü “YAPMAK” ve yaparak öğrenmek yeni teknoloji ve malzemelerin yarattığı fırsatları birinci elden deneyimle yaşama imkanı veriyor ve insansın temel güdülerinden yaratmayı, üretmeyi tetikliyor. Öğrenme deneyimini kalıcı kılıyor, çocukları merkeze alan ve onların engin potansiyelini açığa çıkarıyor. 

Yapmak, üretmek ve paylaşmak ekseninde hepimizin hayatlarımızın dizginlerini elimize almamız, sorunlarımızı kendimiz çözmemiz için duyduğumuz tutkuya cevap veriyor. Deneyimlediğimiz bilginin damıtılmasından ortaya çıkan bilgeliği her çocuğun kendi özgün süzgecinden geçirerek tatmasını sağlamak, aslında bilginin demokratikleşmesi. 

Çocukların Maker Hareketi ile üretmeyi sevmelerinin en temel nedeni eğlenceli olması değil. Elbette yanında gelen deneyimlerle birlikte bu da yeterli olurdu belki! Ama asıl sebebi öğrenmenin en verimli ve kalıcı yollarından biri olması ve çocukların merak duygularını güçlendirmesi. 

Maker Hareketinin bir uzantısı olarak gerçekleşen güzel bir tanışma fırsatı için Sömestr Kampı Atölye programını incelemek isterseniz resme veya butona tıklayabilirsiniz.
Neden Maker Araçları?

Pahalı ekipmanlara erişiminiz olmasa bile (ki artık donanımlar da giderek ucuzluyor) her öğrenme deneyiminin çocukların ve mentörlerin birlikte hem eski hem yeni teknolojilere direkt temas ederek üretmesi mümkün. Yeni araçlar sayesinde yapılabilecek projelerin çeşitliliği, gücü, karmaşıklığı, derinliği ve etkisinin daha büyük olduğu bir dönemdeyiz artık. 

Tek kanaldan öğrenme ve monolitik düşünme modelleri artık geleceğin, hatta bugünün dahi karmaşık sorunlarına çözüm bulmakta yeterli değil. Araştırmalar üretim, bilişim ve programlama teknolojilerinin geleceğin çehresini değiştirecek alanlar olduğu konusunda hemfikir.

Bu araçların geleneksel ve sıradan denilebilecek malzeme ve yöntemlerle birleşiminden gerçekten yaratıcı sonuçlar ortaya çıkıyor. Öğrenme deneyiminde önemli olan ise kullanılan araç ve teknolojilerden daha çok üretimin ve sürecin kendisi. Bunun için de en verimlisi proje bazlı öğrenme modeli. 

Neden Maker Proje?

Maker projeleri sanat, sosyal bilimler, mühendislik ve fen gibi kalıplaşmış disiplinlerin arasındaki geçişleri yok ediyor. En önemlisi akademik ve sosyal öğrenme modellerinin arasındaki yıkıcı ayrımı ortadan kaldırıyor. Çünkü aynı araçlar ve yöntemler bir fizik laboratuvarı, oto tamirhanesi, sanat stüdyosu veya ARGE ofisinde kullanılıyor. Dolayısıyla artık çocukların arasında kazananlar ve kaybedenler diye bir ayrım kalmıyor. Onun yerine farklı disiplinleri bir araya getiren harika projeler yapılıyor! 

Eğitim sisteminde bazen öğretmek eylemi öğrenme deneyimi ile karıştırılıyor. Öğretimie maruz kalmak her zaman öğrenmek demek değil. Merakı tatmin etmenin gerçek yolu konuşmaktan, göstermekten geçmiyor. Araştırmalar deneyimlemenin, uzun soluklu proje yapmanın daha derinlikli ve nitelikli düşünme becerileri geliştirdiğini kanıtlamış durumda. Buna rağmen  bu metotlar yaygın olarak kullanılmıyor. Giderek daha hızlı değişen bir dünyada onlara aktarabileceğimiz en değerli bilgi kendi kendilerine gelişmeyi, değişmeyi, adaptasyonu, kendi yolunu bulmayı yani öğrenmeyi öğrenmek. 

Çocuklar mümkün olan en geniş yelpazede, en zengin deneyimleri hak ediyorlar. Bunun için de müzikten spora, sanattan bilime her türlü geçişkenliğin mümkün olduğu Maker projeler üretmek biçilmiş kaftan. Yaptıkları, ürettikleri ve deneyimledikleri süreçlerin yaratıcı güçlerden beslenmeleri ve anlam üretmeleri teknik tarafları kadar önemli. 

Neden Maker Atölye?

Maker Çocuk atölyeleri aktif öğrenme alanları. Burada göreceğiniz çocuklar yaptıkları işe konsantre olmuş, hatta çoğu zaman birden fazla proje üzerinde eş zamanlı olarak çalışan bireyler. Mentörler ise onlara direktif veren otorite rolünde değil. Üreten ile mentör arasındaki ilişki daha esnek ve geçişken. Mentörlerin üstlendikleri görevler, çocuklara verimli öğrenme modellerini sunmak ve izleyebilecekleri özgün rotalarda onlara rehberlik etmek. 

Öğrenene daha fazla sorumluluk veren ve edilgen olmaktan çıkaran bu modelde elbette mentörlerin rolü çok önemli. Öğrenme sürecinde uzmanlıkların yanında doğru ortamı ve çocuklara büyümeleri, gelişmeleri için alan verme sorumluluğunu yüklüyor. Bunun için rolleri çocukların ihtiyacı olan duruma göre öğreten, danışan, arkadaş, uzman, hatta öğrenen arasında sürekli değişiyor. Bilmedikleri ile karşılaştığında çocuklarla birlikte çözümü deneyerek ve yaparak üretme cesaretini göstermeleri gerekiyor. Bunun için ihtiyaç duyulan ise müfredattan çok daha fazlası. 

Neden Maker Panayır?

Yetişkinler olarak çocukların yaptıklarını yaşadıkları süreçlerden bağımsız olarak düşünme hatasına düşebiliyoruz. Yaparak öğrenme modelinin paylaşma ayağında ise çocuklar proje sonuçları kadar deneyimledikleri süreci, hatta karşılaştıkları zorlukları ve hatalarını akranlarına, ailelerine, mentörlere ve izleyici diğer yetişkinlere aktarıyorlar. Böylelikle hem deneyimlerini pekiştiriyor, çıktılarını analiz ve yorumlama fırsatı buluyorlar hem de iletişim becerilerini geliştiriyorlar. Akranları ile paylaştıkları deneyimlerle birbirlerinden hata yapmaktan korkmamayı, hatalardan öğrenilen “ileri düşme” (failing forward) cesaret modelini takip ediyorlar. Aynı zamanda sorumluluk duygularını ve paylaşarak birlikte ilerlemeyle bireysellikten toplumsal bilince geçişi güçlendiriyor. 

Maker Çocuk Panayırlarında hem çocukların hem de yetişkinlerin içinde mucit ruhu ortaya çıkarırken bir yandan proje bazlı öğrenme modelinin güzel örneklerini görebiliyoruz. Çocuklar, merak duygularını tetiklemeyen, potansiyellerine cevap veremeyen ortamlarda sıkılırken, kendileri gibi çocukların eğlenerek ürettikleri atölyelerde keyifle çalışabiliyorlar. Üstelik fikirlerinin, yaptıklarının dikkate alındığını ve değer gördüğünü gördüklerinde daha ileri gitmeye, fazlasını yapmaya motive oluyorlar. 

Neden Maker Çocuk?

Maker proje yapan çocukların ilgi ve merak duydukları alanlarda çalıştıkları sürece geliştirdikleri kendi kendine yeterlilik ve özgüven, akademik rotalarında da destek oluyor. Okullardaki öğrenme yaklaşımları her ne olursa olsun, Maker Hareketinin yarattığı olumlu yaklaşım çocukların potansiyellerinin açığa çıkmasına yardımcı oluyor. 

Çocukların atölyelerde kazandıkları becerileri, öğrendikleri yöntemleri ve kullandıkları araçları okullarında da kullanabiliyorlar. Sadece yaparak öğrenebildiklerini değil, meraklarını ve hayal güçlerini anlamlı sorunlara yaratıcı çözümler bulmak için kullanabileceklerini deneyimliyorlar. 

Maker Çocuklar akıllarını, kalplerini ve ellerini de aynı ölçüde ve ustalıkla kullanarak modern dünyanın kaosuna yaratıcı çözümler sunabiliyor. Olasılıkların sonsuz olduğu yeni dünyada meraklı, becerikli,sorumlu bireyler olma yolunda ilerliyorlar. 

21-24 Ocak ve 27-31 Ocak’ta gerçekleşecek Sömestr kampımıza katılarak atölyemizle tanışmak isterseniz atölye programı hakkında aşağıdaki linkten detaylı bilgiyi bulabilirsiniz.Şubatta başlayacak 2. Dönem için kayıt olmadan önce atölyeler hakkında detaylı bilgi isterseniz aşağıdan yaş grubunuzu seçerek devam edebilirsiniz.

Etkinliklerimizden İlk Siz Haberdar Olun!

Email listemize kayıt olarak etkinliklerimizden ve duyurularımızdan ilk siz haberdar olabilirsiniz.

Başaralı bir şekilde abone oldunuz.

×