Mart Ayı Atölyelerimiz

Mart Ayı Atölye İçerikleri

Mart Ayı kayıtlarımız kapanmıştır. 6 Nisanda başlayacak Nisan ayı etkinlikleri hakkında bilgi almak ve kayıt olmak için buraya tıklayın

Maker Çocuk Atölyeleri çocuklara tüketmek yerine üretmeyi sevdirmeyi ve kendi ilgilerini çeken konulara odaklanarak yeni nesil beceriler edindirmeyi amaçlar. Her Atölye grubunun aylık programı vardır. Çocuklar, kendi yaş gruplarındaki programa, her hafta sonu seçtikleri gün ve saatte gelerek haftalık 2-2,5 saatlik atölyelere devam eder. 3 hafta boyunca gerçekleştirilen projeler, 4. hafta çocukların arkadaşlarına, siz velilere ve mentörlerine yaptığı sunumlarla tamamlanır. Temel Maker araçlarını deneyimleyerek özümseyen çocuklar, MÇ-PRO programında proje bazlı öğrenme modeli ile ileri seviyeye geçerler. 

9 Martta başlayacak Maker Çocuk atölyeleri Mart Ayı programı aşağıdaki süreçlerle gerçekleşecektir. 5-7 yaş 8-10 yaş ve 11-14 yaş grupları ayrı ayrı açılmış programları incelemek için sayfayı aşağı doğru sürükleyebilirsiniz.

5-7 Yaş Maker Junior programımız Mart ayında  Scratch Jr. (cumartesi veya pazar 10:30 – 12:30 arası)

 1. Hafta:
  Kodlama nedir? Scratch Jr nedir, neler yapılabilir? örnekler ile açıklanır.
  Blok bazlı kodlamaya giriş yapılır, basit örnekler ile uygulama denemeleri yapılır.
 2. Hafta:
  Kendi uygulamalarını yapmaya başlarlar.Kendi hazırladıkları senaryo ile uygulama kodlanmaya başlanır. Arkaplan ekleme, belirli yönde ilerleme, nesne boyutlarını değiştirme gibi işlemler kodlanır.
 3. Hafta
  Yapılan uygulamalara yeni özellikler eklenir, seslendirme, zamanlama, karakterleri gizleme, çarpışma anında olacak değişiklikler kodlanır. Blok kodlar ile karakterler arasında veri alışverişi yapılır.
 4. Hafta atölyelerin sunumları gerçekleşir.

8-10 Yaş Kodlama Elektronik programımız Mart ayında Bitsbox (Cumartesi 10:30-13:00 veya Pazar 14:00-16:30)

 1. Hafta:
  Temel algoritma mantığı kazanılıp metin tabanlı kodlama ile blok tabanlı kodlama arasındaki fark öğreniyoruz. Program arayüzüyle tanışılıp ilk oyunumuzu geliştiriyoruz.
 2. Hafta:
  Gelişmiş oyunlar oluşturmak için temel mantığı öğreneceğimiz ortalama bir
  oyun geliştiriyoruz.
 3. Hafta:
  Öğrendiğimiz temel mantığı pekiştireceğimiz gelişmiş bir oyun geliştiriyoruz.
 4. Hafta atölyelerin sunumları gerçekleşir

8-10 Yaş Tasarım-Robotik programımız Mart ayında Lego Robotik (Cumartesi 14:00-16:30 veya Pazar 10:30-13:00)

 1. Hafta:
  Lego’nun eğlenceli dünyasına giriş yapıyoruz! Lego Wedo 2.0 setleriyle tanışılıp set içerisinde bulunan sensörler ve kullanım amaçlarını öğreniyoruz. Hayal gücümüzü geliştirmek için yapılmış örnekleri inceleyip program arayüzüyle tanışıyoruz. Sonrasında ilk Lego modelimizi geliştirip kodluyoruz.
 2. Hafta:
  Öğrendiğimiz sensörleri kullanacağımız bir orta seviye model belirleyip içine hayal dünyamızı katarak geliştiriyoruz. Geliştirdiğimiz modeli kodlarken hayal dünyamızı kullanıyoruz.
 3. Hafta:
  Tüm sensörleri aynı anda kullanacağımız bir model seçip hayal gücümüzü de içine katarak lego modelimizi geliştiriyoruz. Modelimizi belirlediğimiz görevi bitirmesi için kodluyoruz!
 4. Hafta atölyelerin sunumları gerçekleşir

11-14 Temel Maker programımızın Mart ayı konusu Arduino (Cumartesi veya Pazar 14:00-16:30)

 1. Hafta
  Arduino eğitimi donanım ve yazılım bileşenlerinden oluşmaktadır. Bu bağlamda çocuklara ilk hafta Arduino Nedir? Açıklandıktan sonra, eğitim boyunca kullanılacak olan temel elektronik komponentler (direnç,LED,potansiyometre,breadboard vs.) hakkında temel bilgiler verilir. Bununla birlikte sensör mantığı aktarılır. Ayrıca elektronik devre kavramı nedir? Bir devre nasıl kurulur? sorularına cevap bulunur. Ders sonunda ise akım, gerilim, analog ve dijital mantık kavramları açıklanır.
 2. Hafta
  Bu haftada geçen hafta alınan teorik eğitimdeki bilgiler uygulama ortamına dökülerek proje geliştirmeye başlanır. İlk uygulama dijital mantık kavramının açıklanmasına yönelik olan “Blink” uygulamasıdır. Diğer uygulama ise analog mantık kavramını açıklamaya yönelik olan “Fade” uygulamasıdır. Projelerde yazılan kodlar çocukların anlayabileceği seviyede açıklanır.
 3. Hafta
  Son haftada ise daha çok sensör kavramı üzerinde durulur ve uygulamalar, farklı komponentleri ve sensörleri bir araya getirerek gerçekleştirilir. Örneğin; mesafe sensörü ile birlikte buzzer da kullanılarak, park sensörü gibi uygulamalar gerçekleştirilir.
 4. Hafta Atölyelerin sunumları gerçekleşir

Maker Çocuk Pro

Temel atölyeleri daha önce görmüş olan veya 3 Boyutlu Yazıcılar,Kodlama ve Arduino ile Elektronik başlıklarında temel Maker araçlarını kullanmayı bilen Maker Çocuklar MÇ-PRO grubuna kayıt olabiliriler. Burada mentörlerinin liderliğinde, kendi seçtikleri projeleri yaparak ileri seviye Maker deneyimi edinirler. Üretilen projeler dijital, tasarım, elektronik veya disiplinler arası olabilir. Bu kategorinin saat sınırı yoktur ve sadece dönemlik kayıt olunabilir.

Etkinliklerimizden İlk Siz Haberdar Olun!

Email listemize kayıt olarak etkinliklerimizden ve duyurularımızdan ilk siz haberdar olabilirsiniz.

Başaralı bir şekilde abone oldunuz.

×