0 (552) 205 81 25 [email protected]

Maker Çocuk Pro

Maker Çocuk Pro

Maker Çocuk Uzaktan Atölyeler çocuklarınızın bulunduğu yerden Maker Çocuk mentörleriyle birlikte birşeyler yapabilmesini sağlayan bir sistemdir. 5-14 yaş aralığında çocuklar için Uzaktan Eğitim programlarımız 13 Haziranda başlıyor

Uzaktan Atölyelerle Yaparak Öğrenme!

Robotik Kodlama, 3d Tasarım, Elektronik konularına meraklı her çocuğun keyif alacağı Uzaktan Atölyelerimize kayıtlar başladı. Atölyelerimiz hakkında detaylı bilgi için aşağıdaki düğmeye tıklayın

Seni burada görmek çok heyecan verici! Buraya kadar geldiysen sen de bizim gibi araştırmayı, öğrenmeyi, üretmeyi ve paylaşmayı seviyorsun demektir! Biz MÇ Pro ekibi olarak bazen denizleri temizleyecek bir robot, bazen görme engelli arkadaşlarımız için engelleri belirtecek bir bileklik veya ruhumuzu besleyecek müzik aletleri gibi hayal ettiğimiz  projeleri gerçeğe dönüştürmek için çalışıyoruz. Bunları yaparken öğreniyor, eğleniyor ve yeteneklerimizi geliştiriyoruz. 

Atölye ortamımız hakkında fikir edinmek isterseniz şu videoyu izleyebilirsiniz

Tabi ki hayal ettiğimiz şeyleri yapabilmek için bazı becerilere ihtiyacımız var! Örneğin bir uzaktan kumandalı uzay aracı üretmek için önce onu hareket ettirecek elektronik devreleri kuruyoruz sonrasında bu devreleri harekete geçirecek algoritmaları oluşturup kodları yazıyoruz ve son olarak da uzay aracımızın tasarımını yapıp baskılarını alıyoruz.

Temelde sahip olmamız gereken 3 beceri var; Elektronik, Kodlama ve 3D Tasarım! Eğer bu yeteneklere henüz sahip değilsen veya geliştirmek istiyorsan aşağıdaki linklere göz atabilir ve ilgilendiğin atölyelere kayıt olabilirsin.

Eğer becerilerine gerçekten güveniyorsan seni aramızda görmekten mutluluk duyarız.

MÇ-PRO programında hepimiz yapmak istediğimiz projeleri kendimiz seçiyoruz. Maker Atölye ekibimizin sana hazırladığı 8-10 veya 11-14 yaşa uygun proje havuzundan seçim yapabilirsin ya da burada yer almayan bir projeyi de önerebilirsin. Üzerinde çalışacağın projeler uzaktan kumandalı yarış arabaları gibi elinde tutabileceğimiz fiziksel çıktıları olan bir hedefe yönelik olabilir veya tamamen dijital araçları kullanarak kendi oyununu yaratabilir, kendi karakterini tasarlayıp onunla animasyon yapabilir, hatta kendi mobil uygulamanı kodlayabilirsin. 

Uzman bir Maker olmak için projede kullanacağın araçları mentörlerimizin desteği ile adım adım yaparak öğreniyorsun. Bunun için de Maker Atölye’de sana destek olmaya hazır, farklı uzmanlık alanları olan abilere ve ablalara başvuruyorsun. Projenin içeriğine bağlı olarak tasarım için 3 Boyutlu Modelleme ve Baskı uzmanına, devrelerin bağlanmasında Elektrik Elektronik veya Bilgisayar Mühendisi uzmanlara, kodlarını yazarken yazılım uzmanı ekiplerden birine danışabilirsin. Eğer projeni hayata geçirmek için satın alman gereken malzemeler varsa, alışveriş listeni yaparken ve sipariş verirken de destek alabilirsin ama kendi bütçeni kendin yöneteceksin. 

Projeni test edip çalıştığından emin olunca arkadaşların, ailen ve bizimle paylaşmak istemez misin? Sunum yaparken hem izlediğin yolları ve kullandığın araçları hem de yaşadığın zorlukları ve yaptığın hataları anlatırsan arkadaşların seni örnek almak isteyecektir. Hatta istersen paylaşımı bir adım daha ileri götürüp projeni kendi video kanalında yayınlayabilirsin de!

İster yazılımcı, ister tasarımcı, ister mühendis, ister girişimci olmak; istersen problem çözmek ve etrafına faydalı olmak istersen de sadece eğlenmek için proje yap… Hedefimiz teknolojiyi üretmek için kullanmak, denemekten ve yanılmaktan korkmadan, yaparak ve paylaşarak birbirimizden öğrenmek.

Unutma burası hayal eden, üreten ve dünyayı daha iyi bir yer haline getirmek isteyenlerin yeri. Eğer sen de bizim gibi maker olduğunu hissediyorsan dünyayı birlikte değiştirebiliriz. 

Atölyeye Geliş saatleri yazmıyor. Ne zaman gelebiliriz?

Maker Çocuk Pro nun diğer atölyelerden bir diğer farkı atölyeyi istediği saatte kullanabilme imkanı. Temel bilgilere sahip olan bir Maker Çocuk atölyeye haftasonu 10:30 – 16:30 saatleri arasında gelebilir. Burada yapacağı projeyle kendi uğraşabilir. Sadece her ayın son haftası düzenlenecek herkese açık ücretsiz Maker Panayırı günü geldiklerinde projelerini sergilemelerini umuyoruz.

Hangi Projeleri yapacaklar?

Maker Çocuk Pro ya katılan çocuklar kendi projelerini kendileri belirleyebilirler. Atölyemizde bulunan Maker Çocuk Proje havuzundan proje seçebilecekleri gibi kendileri internetten araştırıp buldukları projeleri mentörlerinin de onayıyla yapabilirler.

Kaç proje yapacaklar?

Kaç proje yapacakları tamamen kendilerine bağlı. Maker Çocuk Pro nun bir farkı da burada ortaya çıkıyor. Çocuklar kendileri zaman ayırıp proje yapacakları için onları belli bir süre aralığında proje çıkarma konusunda kısıtlamıyoruz. Hatta yarışma ve turnuvalara, sergi ve panayırlara katılmalarını da teşvik ediyoruz.

Projelerin maliyeti atölye ücretine dahil mi?

Projeler çocukların kendi projeleri olacağı için maliyet atölye ücretine dahil değil. Yapabilecekleri her projeyi araştırmaları düşünmeleri maliyet analizi yapmaları gibi aşamaları da proje yapma sürecinin parçası olarak görüyoruz.

Ne tür projeler yapacaklar?

Aslında her tür projeyi yapabilirler. Mobil uygulamadan iot cihazlara, 3d tasarımdan yapay zeka çalışmalarına kadar çeşitlilik gösterebilirler. Bu çalışma sürecinde yapılan hatalar asıl deneyimi sağlayan nokta olacak. Genişleyen proje havuzumuzla beraber bu yıl yarışmalara katılma özel projeler yapma mentörlerle toplantı ayarlama gibi geleceğin tasarımcı ve girişimcilerine bu deneyimi yaşatmak istiyoruz.

Mentörüyle/proje danışmanıyla görüşme/birlikte çalışma imkanı olacak mı?

Evet. Danışmanların mentörlerin saatleri olacak o saatlerde danışılacak, ama isterse kendi kendine projesi üzerinde çalışmaya devam edebilecek. Bu yüzden istediği saatte atölyeyi kullanabileceğini belirtiyoruz.

Geçen sene daha farklı birçok atölyeniz vardı niye değişti?

Yaparak öğrenmeyi mottomuz olarak belirlediğimiz için atölyeyi kullanmayı ve proje yapmayı sağlayan temel atölyelerden sonra o farklı atölyelerin bir kendi kendine öğrenme süreci olabileceğini farkettik. Bu noktaya gelmiş olan çocukların artık atölye ile öğrenme değil bir danışmanla kendi projesini yapmasının daha iyi bir öğrenme süreci oluşturduğunu düşünüyoruz. Üstelik çocuklar kendi ilgi ve merak alanlarına göre projelerini kendileri seçtikleri zaman hem daha motive çalışıyorlar hem de daha çok şey öğreniyorlar.

Etkinliklerimizden İlk Siz Haberdar Olun!

Email listemize kayıt olarak etkinliklerimizden ve duyurularımızdan ilk siz haberdar olabilirsiniz.

Başaralı bir şekilde abone oldunuz.

×