0 (552) 205 81 25 [email protected]

Unplugged kelime anlamı itibari ile “fişe takılı olmayan, bağlantısız” anlamına gelmektedir. Biz de ‘Maker Çocuk’ olarak bilgisayarsız olarak yaptığımız uygulamalara “Unplugged” adını veriyoruz. Şimdi unplugged uygulamalarımızdan biri olan kendi langırt oyunumuzu yapacağız hem de çok basit malzemelerle. Yapım aşamalarını sırasıyla anlatıyorum. Ne dersin başlayalım mı?

AYAKKABI KUTUSUNDAN LANGIRT YAPIMI

Futbol, hiç şüphesiz dünyanın en sevilen sporu. Sadece stadyumlarda değil sokakta, bilgisayarda hatta evde bile oynanan çeşitli türevleri olması ne kadar sevildiğinin bir ispatı gibi. Evde futbol oynamanın en eğlenceli ve ortalığı en az dağıtan türü ise langırt oyunu. En basit tabirle; kısıtlı bir alanda yatay olarak yönlendirdiğiniz sopalar aracılığıyla topu karşı kaleye atmaktan ibaret olan bu basit ama keyifli oyun yıllardır popülaritesinden hiçbir şey kaybetmeden oynanmaya devam ediyor. Genelde büyük masalarda oynanmasına alışık olduğumuz langırtı minyatür bir şekilde evinizde de oynayabilirsiniz. “Kendin Yap” projesi ile hem çocukların hem de büyüklerin zevkle oynayacakları langırt yapımına başlıyoruz.

LANGIRT YAPIMI İÇİN GEREKLİ MALZEMELER

  • 1 adet ayakkabı kutusu
  • 6 adet tahta şiş ya da çubuk
  • 10 adet tahta mandal
  • 1 adet pinpon topu
  • Süsleme için renkli elişi kağıtları ya da boyalar
  • Bant, cetvel, yapıştırıcı, makas, maket bıçağı ya da delik açmak için kullanabileceğiniz herhangi bir şey.

1.Adım : İlk olarak yapmanız gereken dilerseniz kutuyu, mandalları süslemek. Bu aşamada hayal gücünüz yettiğince serbestsiniz. Tuttuğunuz futbol takımının ve onun ezeli rakibinin renklerini kullanarak eğlenceyi maksimuma çıkarabilirsiniz. Kutuyu stadyuma benzetip mandalları da forma renkleriyle süslerseniz hatta mandallara numara ve isimler vererek ortaya harika bir eğlence aracı çıkarabilirsiniz. Langırt yapımıiçin temel amaç zaten eğlence.

2.Adım : Kutunun uzun kenarlarına birbirlerine eşit uzaklıkta 6 delik açalım. Buradaki kutuda delikler 5 cm aralıklarla açılmıştır ancak sizin kutunuz daha büyükse ya da küçükse bu aralığı istediğiniz gibi belirleyebilirsiniz. Yine eğer kutunuz küçük ise 4 delik açıp oyunu buna göre tasarlayabilirsiniz. Delikleri önce maket bıçağı ile birbirine çapraz iki çizik attıktan sonra kalem gibi bir şeyle oyuğu büyüterek açarsanız daha kolay olacaktır. Deliklerin çapının çubukların kalınlığına uygun olmasına dikkat edin. İleri geri hareketini rahat şekilde yapabilmeniz açısında bu önemli.

3.Adım : Sıra geldi kutumuzu bir stadyuma dönüştürmeye. Bunun için öncelikle kalelerimizi açmamız gerekiyor. Kaleler dikdörtgen bir şekilde kutunun kısa kenarlarının altına gelecek şekilde açılmalı. Cetvel yardımıyla iki kalenin de birbirinde tam paralel gelmesine dikkat edin. Eğer küçük bir top kullanacaksanız kaleleri daha küçük yaparak zorluk seviyesini artırabilirsiniz.Maket bıçağı yardımıyla kaleleri açtıktan sonra iç kısımdan renkli bantla çerçeve yaparsanız daha hoş bir görüntü elde edebilirsiniz.

4.Adım : Tahta şişleri deliklerden sokarak daha sert durmalarını sağlayalım. Ne kadar sağlam ve esnek olmayan çubuk kullanırsanız o kadar verimli bir oyun elde etmiş olursunuz. Burada önemli olan iki farklı takımı temsil eden iki farklı renkte sopalar elde edebilmek. Bunun için çubukları boyayarak kullanabilirsiniz.

Son Adım. Aynı renkteki mandalları sopalara tutturalım ve pinpon topumuzu kutu içerisine bırakalım. Eğer mandalların çubukları kavraması zorsa biraz yapıştırıcı yardımı alarak çubuklara sabitleyebilirsiniz.

Langırt yapımı tamamlanmıştır. Herkese iyi eğlenceler. Unutmayın, fırfır yok!

Büşra KURT

Maker Çocuk

 

Etkinliklerimizden İlk Siz Haberdar Olun!

Email listemize kayıt olarak etkinliklerimizden ve duyurularımızdan ilk siz haberdar olabilirsiniz.

Başaralı bir şekilde abone oldunuz.

×