Kodlama, 21. yüzyıl öğrencileri olan ülkemizin geleceği çocuklarımız için temel bir yetenek olarak görülüyor. Artık birçok okulda temel müfredatın kilit bir bileşeni haline geliyor.

Kodlama, Geleceğe yapılan bir yatırım: hem onların hem de bizim.


Okullardaki temel kodlama kursları, öğrencilere kendi web sitelerini, uygulamalarını ve bilgisayar yazılımlarını geliştirmeleri için bilgi sağlar.

Dünya ekonomi forumunda her yıl geleceğin meslekleri gelecekte ortaya çıkacak beceri trendleri üzerine tartışmalar yapılıyor. Teknoloji okuryazarlığı, medya okuryazarlığı, kompleks problem çözme gibi becerilerin temelinde bir kodlama farkındalığı var. Yaparak öğrenmeye dayanan Robotik kodlama eğitimi hakkında daha fazla bilgi için Robotik Kodlama Eğitimi ve bu alanda en iyi 8 robot yazımızı inceleyebilirsiniz.

Tüm gelişmiş ülkelerde ilkokul seviyesinde temel eğitimin parçası olarak kodlamanın varlığı artık bunun tekrar tekrar belirtilmesini gereksiz kılıyor. Herkes yazılımcı programcı olacak değil ama bu farkındalık herkeste olacak yani bu beceriyle neler yapılabileceğine dair detaylı bir iç perspektif tüm bireylerden bekleniyor.

4 yaş Robotik Kodlama, Arduino Elektronik ve 3d Print Tasarım atölyelerimiz yeni yerimizde yüzyüze sınırlı kontenjanla başlıyor. 28 Nisana kadar %30 Erken Kayıt İndirim kodu: 23Mkr2022 . Detaylı bilgi ve atölye içeriği için menüden ilgili atölyeye gidebilir veya bizi 05522058125 nolu telden arayabilirsiniz.

Kodlama eğitimi çocuklar için mükemmel bir yeni dünya gibidir. Nedenlerine gelince;

1. Kodlama dünyada en çok kullanılan dillerden biridir

Kodlama Dünyada En Çok Kullanılan Dillerden Biridir - Kodlama Eğitimi
Kullanılan Diller

Eğer kodlama bir dil olarak düşünülürse, dünyanın en çok kullanılan dillerinden biri olduğunu söyleyebiliriz. İşlerin çoğunun programlama ve yazılımla uğraşmayı gerektiren bir dünyada, kodlama yeni, dünya çapında bir dil haline geldi. Çocuklar için temel seviye online olarak faydalanabileceğiniz Kodlama programları hakkında detaylı bilgi için linke tıklayın.

Bu resim göz önüne alındığında, yaşadığımız dijital çağda kodlamaya da okuryazarlığın bir parçası olarak davranmaya başlamalıyız. 

2. Kodlama Eğitimi bilinçli tüketici olmaya yardımcı olur

Teknoloji Tüketimi - Kodlama Eğitimi
Teknoloji Tüketimi

Bilgisayar bilimi günlük yaşamımızın değişmez parçası haline geldi. Gittikçe daha fazla cihaz kullanıyoruz ve sürekli çevrimiçi durumdayız.

Teknolojiyi anlamak, teknolojiyi kullanmakla aynı şey değil; bu çok önemli bir nokta. Çocukların günümüz teknolojilerine doğup büyümeleri ve onları kullanmaya yatkın olmaları, onları anladıkları anlamına gelmez.

Kodlama, teknolojiyi anlamanın en iyi yoludur . Teknolojiyi anlamak, avantajları ve dezavantajları, fırsatları ve riskleri değerlendirebilmenin tek yoludur.

3. Kodlamayı çocuklar daha hızlı öğrenir

Çocuklar Ve Kodlama Eğitimi

Bu benim teorim değil: çocuklar daha hızlı ve daha iyi öğreniyor. Dijital çağın yerlilerine yani çocuklara bakarsak, bazı araçların kullanılmasına şaşırtıcı bir yatkınlık gösterdiklerini görüyoruz .

3 yaşındaki çocuklar iPad’leri bu dünyadaki en kolay şeymiş gibi kullanıyor; 10 yaşındaki çocuklar Minecraft’a kaleler inşa ediyor ve gençler milyonlarca aboneyle YouTube kanallarını yönetiyor.

Bunu her kodlama atölyesinde her CoderDojo’da görüyorum, burada çocukların konuyla ilgili olarak kendinden emin ve olağanüstü bir şekilde bilgi sahibi olduklarını görmeleri beni artık şaşırtmıyor. Böyle zamanlarda ne kadar hızlı öğrenebildiklerini daha iyi anlıyorum.

İşte tam da bu yaşlarda onları harekete geçirmek ve kodlamayla tanıştırmak zorundayız.

4. Kodlama eğitimi yaratıcılığı teşvik eder

Kodlama Eğitimi - Yaratıcılık
Kodlama Eğitimi Ve Çocuklara Kodlama Öğretmek Için 10 Neden

Çocukların sınırsız hayal gücü kodlama gibi sonsuz potansiyele sahip bir araçla karşılaştığında ne olur?

İşte patlayıcı birleşim : Çocuk hayal ettikleri herşeyi gerçekleştirmeye izin veren bir araç olarak programlama üzerinden kendini ifade edebilirler.

Minecraft durumu gibi . Oynarken çocuklarınızla hiç oturdunuz mu? Bilgisayarda geçirdikleri süre boyunca ne yaptıklarını biliyor musun? Bir mimar veya tasarımcı zihninin geliştiğinin farkında mısın?

( Kodlama ve Oyun ile ilgili detaylı örneklere Oyunla Kodlama Öğrenmek adresinden ulaşabilirsiniz )

Çocukların Minecraft’ta neler yapabileceğini görmek için YouTube’da biraz araştırma yapmayı deneyin ve şaşıracaksınız.

5. Kodlama fikirlerin şekillenmesini sağlar

Kodlama Eğitimi Ve Çocuklara Kodlama Öğretmek Için 10 Neden
Kodlama Eğitimi Ve Çocuklara Kodlama Öğretmek Için 10 Neden

Herkesin bir fikri vardır. En büyük fark, yalnızca birkaç kişinin gerçekten bunları gerçekleştirebilmesidir. Kodlama onları gerçekleştirmeye izin verir .

Kodlayabilen insanlar fikirlerini uygulamaya koyabilir.

Kodlamaya girişte anlattıklarımız;

İki saat içinde bir video oyunu yaratabileceksiniz.

Açıkçası, çocuklar aslında bir video oyunu yarattıklarını anlayana kadar bana komik bir görünüm veriyor.

Buna bir süper güçlerinin olduğunu anladıkları an derim .

Sadece nedenini anlamak için onlara bakmanız gerekir: çığlık atıyorlar, atlıyorlar ve edindikleri yeni kapasiteye gülüyorlar.
Bütün bunlar neden? Çünkü yaratmak, tüketmekten daha tatmin edicidir; ve o anda, video oyununu onlar yarattıklarının farkına varırlar.

6. Kodlama problem çözmeyi öğretir

Kodlama Eğitimi Ve Çocuklara Kodlama Öğretmek Için 10 Neden
Kodlama Eğitimi Ve Çocuklara Kodlama Öğretmek Için 10 Neden

Kodlamanın nasıl yapıldığını öğrenmek, çocukları problem çözme ile tanıştırır; Tüm resme nasıl bakılacağını ve sorunun farklı bakış açılarından nasıl çözülebileceğini gösterir .

Ayrıca programlama, çözümünüzü hemen test edebileceğiniz birkaç alandan biridir.

Her Kodlama atölyesinin hedefi;

Hata yapmak ve eğlenmek için buradayız. İkincisi ilk olmadan mümkün olmazdı.

Gerçek şu ki: gidip hata yap, bir çözüm düşün ve test et. Ve sonra daha fazla hata yapın ve daha fazla çözüm bulun. Doğru yanıtı bulup sorunu çözdüğünüz an paha biçilemez.

7. Kodlama eleştirel düşünmeyi teşvik eder

Kodlama Eğitimi Ve Çocuklara Kodlama Öğretmek Için 10 Neden
Kodlama Eğitimi Ve Çocuklara Kodlama Öğretmek Için 10 Neden

Kodlama, problemleri sayısız küçük problemlere bölmeye yardımcı olur; size büyük problemlerle donup kalmamanızı, onları daha küçük parçalara ayırarak, küçük sorunlara çözümler bularak anlamanızı öğretir. Bu şekilde her büyük problem çok daha kolaylaşır ve asıl soruna bir çözüm bulma şansınız olur.

Bu, farklı durumları analiz ederek noktaları birbirine bağlamak anlamına gelir.

Soft Skill (Sosyal beceriler) olarak tanımlanan bu tür beceriler, neredeyse her yerde bir gerekliliktir; sadece yazılım ve programlamayı içeren pozisyonlar için değil. Sürekli gelişen bir iş piyasasında, bu becerileri erken yaşlardan itibaren beslemek önemlidir.

8. Kodlama analitik Düşünceyi teşvik eder

Kodlama Eğitimi Ve Çocuklara Kodlama Öğretmek Için 10 Neden
Kodlama Eğitimi Ve Çocuklara Kodlama Öğretmek Için 10 Neden

Son zamanlarda bu büyük kelimeyi çok duyuyoruz. Ama tam olarak nedir? Çevrimiçi olarak birçok tanım bulacaksınız, ancak tek bilmeniz gereken analitik düşüncenin matematik, mantık ve algoritmaların unsurlarını içermesidir.

Problemlere yapısal olarak yaklaşma ve soyutlamaları belirli kavramları temsil etmek için kullanma yeteneğidir. Bir anlamda, problem çözme ve eleştirel düşünme unsurlarını içerir.

Kodlamayı çocuklara öğretmek, erken yaşta yetiştirilirse, zihinlerini, her türlü problemi çözme zamanı geldiğinde, hatta oldukça faydalı olacak şekilde çerçeveleyecek olan analitik düşünmesini teşvik eder.

9. Kodlama Akılları hikaye anlatıcılığına yönlendirir

Kodlama Eğitimi - Scratch
Kodlama Eğitimi Ve Çocuklara Kodlama Öğretmek Için 10 Neden

MIT tarafından geliştirilen görsel bir dil olan Scratch gibi çocuklar için tasarlanmış birkaç araç vardır .

Bu tür araçlar her tür hikaye anlatımı için mükemmeldir. Video oyunları klasik bir örnektir: Scratch sayesinde çocuklar video oyunlarının “öteki tarafında” görülebilir ve karakterlere şekil verebilir, hikayeler ve ayarlar yaratabilirler.

Hikaye anlatma niçin değerli bir yetenek? Hikaye anlatma, çocuklara sistemli düşünmeyi öğretir. Bu tür bir yaklaşım, yalnızca kod yazarken değil, her zaman yararlıdır.

10. Eğlenceli!

Kodlama Eğitimi Ve Çocuklara Kodlama Öğretmek Için 10 Neden
Kodlama Eğitimi Ve Çocuklara Kodlama Öğretmek Için 10 Neden

Hep beraber söyleyelim: Bu eğlenceli!
Sadece “kodlama” demeyin.

Önceki noktalarda Scratch ve Minecraft gibi araçlardan bahsettim; Ancak, onlarca, yüzlerce dil ve çocuklar, genç yetişkinler için kullanılan araçlar var. Aynı konsepti, yeşil metinleri kaydırırken gösterilen siyah ekran olmadan da uygularlar. Çocuklara cazip gelen bir konu da kodlama oyunları. Devamlı güncellediğimiz Kodlama Oyunu – Oyunla Kodlama Eğitimi sayfasından internet üzerinden üzerinden ücretsiz olarak oynayarak kodlama öğrenilebilecek siteleri inceleyebilirsiniz.

Etkinliklerimizden İlk Siz Haberdar Olun!

Email listemize kayıt olarak etkinliklerimizden ve duyurularımızdan ilk siz haberdar olabilirsiniz.

Başaralı bir şekilde abone oldunuz.

×