İnternet üzerinde Öğretici Kodlama Uygulamaları

COMPUTE IT

Bize verdiği komutlarla hedefe ulaşmaya çalıştığımız bir algoritma oyunudur. Klavyeninin yön tuşlarını kullanarak bize verdiği komutları adım adım yapmaya çalışıyoruz.

58 bölümden oluşan bu oyun bize algoritmaların nasıl işlediğini anlamamıza yardımcı oluyor. Bölümler ilerledikçe yazılım geliştirme mantığını anlamayı sağlayan daha karışık algoritmalar önümüze çıkıyor.
Compute IT linki: http://compute-it.toxicode.fr/

SCRATCH

Çocukların kendi başına ya da arkadaşlarıyla beraber etkileşimli hikayeler, oyunlar, çizgi filmler kodlayabilecekleri bir program ve topluluktur. Kodlama derslerinin belkemiğini oluşturur.

Kodlama eğitimi sürecinde Scratch ile projeler oluşturdukça yaratıcı düşünme becerileri gelişmektedir. Başkalarının oluşturduğu projeleri inceleyebilir, buralardan ilham alabilir ya da oluşturduğu bir projeyi dünyadaki herkesle paylaşabilir ve projesiyle ilgili geri dönüt alabilir.
Scratch linki: https://scratch.mit.edu

İnternet Üzerinde Öğretici Kodlama Uygulamaları

BLOCKLY GAMES

Karşınızda çocuklar için eğlenceli bir kodlama oyunu daha. Bulmaca, Labirent, Kuş, Kaplumbağa, Film, Müzik, Eğitim Havuzu, Gölet bölümlerinden oluşan bir kodlama oyunu. Çocukların ilgisini çekecek bölümler tercih edilmesi daha eğlenceli ve öğretici hale getiriyor. Bize sunduğu blokları kullanarak eksik bilgileri tamamlayarak kodlama yapıyoruz.
Blockly Games linki: https://blockly-games.appspot.com

KODABLE

Öğretmen ve öğrenci olarak iki farklı giriş yapılabiliyor. Öğretmen giriş yaptıktan sonra programın içinde sınıf açabiliyor. Bu sınıfa istediği öğrencileri dahil edip, sınıf içinde ödevler, alıştırmalar vererek öğrencilerin ilerlemesini gözlemleyebiliyor.

Öğrenci olarak giriş yaptıktan sonra karşımıza kolay-orta-zor bölümlerinden istediğimizi seçebiliyoruz. Bölümlerinden içinden de kolaydan zora doğru bir yol izlenmektedir. Sınıf içerisinde kendi öğrencilerimizi takip edebilmemiz bize avantaj sağlıyor.
Kodable linki: https://www.kodable.com/

https://www.youtube.com/watch?v=Yyo1RrGL3L8

CODE.ORG

Öğrencilerin kodlama öğrenmesini hedefleyen bir programdır. Bize sunduğu bloklar ile kodlamaya başlayabiliriz. Code.org’da farklı yaş gruplarına ait eğitim videoları bulunmaktadır.

İçerisindeki yüzlerce farklı mod kullanarak yaratıcılığımızı geliştirebiliriz. Spor, bilim, sanat gibi alanlardaki karakterleri kullanarak kodlamayı eğlenceli bir hale getirebiliriz.
Code.org linki: https://code.org

App Inventor

Günümüzde telefonlar elimizden düşmemeye başladı. Durum böyle olunca telefonlardaki yazılımları daha çok kullanmaya başladık. App Inventor, Android işletim sistemine uygulama geliştirmemizi sağlayan bir yazılımdır. Blok tabanlı kodlama yapılmaktadır. Diğer kodlama örneklerine göre bize sunduğu imkanlar daha fazladır.
App Inventor linki: https://appinventor.mit.edu/


BİTSBOX

Çocukların eğlenceli oyun yapması için oluşturulan bir kodlama programıdır. Bize sunduğu kodları bir arada kullanarak eğlenceli oyunlar yapabiliriz. Dans eden robot, labirent, araba oyunu gibi eğlenceli bir sürü programı burada kodlayabiliriz.
Bitsbox linki: https://bitsbox.com

TRİNKET

Bitsbox’da olduğu gibi metin tabanlı kodlama yapılan bir platformdur. Python programlama dili temelli çalışan programdır.

Son zamanlarda daha fazla tercih edilen Python’ı kullanılmasının sebebi vardır. Diğer dillere göre daha az kodlar ile daha fazla işlemler yapabildiğimiz için daha kullanışlı bir hale gelmiştir.
Trinket linki: https://trinket.io/

Etkinliklerimizden İlk Siz Haberdar Olun!

Email listemize kayıt olarak etkinliklerimizden ve duyurularımızdan ilk siz haberdar olabilirsiniz.

Başaralı bir şekilde abone oldunuz.

×