0 (552) 205 81 25 [email protected]

Evinizi Parlatacak Makerlık 11 Çözüm

Bir çoğumuz için geçerlidir ki temizlik yapmak dünyadaki en zorlu ve sıkıcı işlerden biri. Dürüst olmak gerekirse, hepimiz ev temizliği yapmaya ortalık savaş alanına döndüğünde ve tüm evde bir tane bile temiz yer kalmadığında başlarız. Fakat sizin için iyi haberlerimiz var. Eğer bir kaç tane basit püf noktası bilirseniz bile temizlik hızlı ve basit bir süreç haline gelebilir.

Uzaktan Atölyelerle Yaparak Öğrenme!

Robotik Kodlama, 3d Tasarım, Elektronik konularına meraklı her çocuğun keyif alacağı Uzaktan Atölyelerimize kayıtlar başladı. Atölyelerimiz hakkında detaylı bilgi için aşağıdaki düğmeye tıklayın

Banyodaki en kirli şeyler nasıl temizlenir?

2(kaynak veliver)

Eğer tüm kirli alanları, sarı lekeleri ve küflü kısımları, eşit miktardaki hidrojen peroksit(oksijenli su) ve su ile ovarsanız, o eski banyo perdeniz yeniymiş gibi gözükebilir.

3technowebstudio

Diş fırçalarını temizlemek ve üzerindeki mikropları öldürmek için, onları sirke suyu içerisine sokun ve bir saat kadar bekletin. Ardından sirkeden arınması için onları suyun altında bir kez daha yıkayın.

4

Banyoda düzenli olarak kullandığınız süngerleri, eşit miktarlarda alınmış sıcak su ve sirke karışımına sokun ve bir saat kadar bekletin. Ardından onları temiz su ile iyice yıkayın ve  kurulayın.

Banko küveti nasıl kar beyazına bürünür? 

5

Hidrojen peroksit(oksijenli su) kireç kabuklarını ve sarı lekeleri kaldırmanıza yardım edecektir. Hidrojen peroksiti bir sprey şişesine dökün ve bunu banyo küvetinin yüzeyine sıkın. Bir saat kadar bekleyin ve yüzeyi ılık suyla yıkayın.

7

Sarı lekeleri etkili bir şekilde ortadan kaldıran bir çözümde sitrik asittir. Bu çözümü uygulamak için, bir paket sitrik asit ve bir bardak suya ihtiyacınız vardır. Karışımı bir sünger ile küvetin yüzeyini ovarak uygulayın, 20 dakika kadar bekleyin ve küveti ılık su ile yıkayın.

Kireç lekeleri tuvalet kapağından nasıl kaldırılır? 

8

Alafranga tuvaletinizin daha canlı ve temiz olması için ayrıca “temizleyici bombaları” kullanabilirsiniz. 1-2 bombayı, tuvalet kapağınızı temizlemesi ve ortaya hoş bir koku çıkarması için tuvalet suyuna atın.
Temizleyici bombayı yapmak için gerekli malzemeler: 

1 bardak karbonat 

Çeyrek bardak sitrik asit 

Yarım çay kaşığı sirke 

1 yemek kaşığı %6 hidrojen peroksit 

15-20 damla esans

Nasıl yapılır?
Karbonatı bir kaseye dökün ve sitrik asit ekleyin. İkinci kasede sirke ile hidrojen peroksiti karıştırın. Ardından sıvıyı kuru karışımın üzerine damla damla dökün. Üzerine esansınızı ekleyin ve kaşık kullanarak yukarıdaki görseldeki gibi toplar yapın. Bombalarınızı parşömen kağıdı parçasına yerleştirin ve 6 saat kadar kuruması için bekleyin. Bombaları ağzı kapalı bir kavanoz içinde saklayın.

Fayans araları nasıl temizlenir?

10

Dar fayans aralarında birikmiş küften, kara lekelerden ve tortulardan beyaz bir mum kullanarak kurtulabilirsiniz. Mumun ucunu bir kaç defa bu alanlara sürün ve ovalayın. Mum onları temizleyecek ve gelecekte tekrardan küflenmesine, kirlenmesine karşı koruyacaktır.

2. çözüm olarak da karbonatı bir kaseye dökün, karbonatı ve kullanmadığınız bir dış fırçasını suyla birlikte kirli fayans aralarını temizlemek için kullanın.

Fayanslar nasıl parlatılır? 

12

Sirke en kirli fayans yüzeylerini bile temizleyecek güçtedir. Bir sprey şişesine sirke koyun ve bu spreyi fayans yüzeyine sıkın, 10 dakika kadar bekleyin ve saf su ile yıkayın. Ardından fayansları görseldeki gibi yumuşak bir mikrofiber bez ile kurulayın. Bu metodu kullanarak, fayans yüzeylerini hem temizlemiş hem de dezenfekte etmiş olursunuz.

Çamaşır makinesi nasıl temizlenir?

13

Çamaşır makineni her 3 ayda bir kere temizlemeyi unutma! Sitrik asit, makine üzerinde birikmiş tortuları ve pis köpük lekelerini temizleyebilir. Makinenin toz dökme kısmına 60 gram(2.1 oz) sitrik asit dökün ve en yüksek sıcaklıkta tam bir devir yapması için makineyi çalıştırın.

Ocağın üzerindeki yağ lekeleri nasıl temizlenir? 

1

Sıradan bir silgi kullanarak ocağın üzerindeki yağ lekelerinden kurtulabilirsin. Aslında, profesyonel temizlik servisleri de sık sık bu hileyi kullanırlar.
Diğer bir çözüm olarak, limon dilimleri ve limon suyu kullanarak da en yağlı kirleri bile temizleyebilirsin. Limonun suyunu sıkın, ocağı limon ile silin ve 15 dakika bekleyin. Ardından nemli bir bezle durulayın.

Kimyasal kullanmadan fırın nasıl temizlenir? 

15

Sirke kullanmak fırınını yeni gibi gösterebilir. Bir süngerle sirkeyi yüzeyin üzerine uygulayın. Kapağı kapatın ve bir kaç saat bekleyin. Ardından nazikçe fırın ışıklarını bez ile temizleyin. Ciddi lekeleri bir fırça ile ovun. Ardından su ile iyice yıkayıp temizlediğinizden emin olun.

Yatak nasıl temizlenir? 

16

En azından her mevsim, yatağının narin yüzeyini süpürge kullanarak temizlemelisin. Aslında, bunu her zaman yapmak, çarşafını değiştirmekten daha iyidir.
Yatağındaki o bayatlamış kokudan kurtulmak için üzerine karbonat serp, bir saat kadar bekle, ardından süpürge ile iyice temizle.

Halının üstündeki lekelerden nasıl kurtulunur? 

17

Soğuk suya bırakılmış bir yemek kaşığı gliserin karışımı kakao, kahve ya da çay lekelerini kaldırmanıza yardım edecektir.  Halı üzerindeki bira, şarap ya da likör lekelerini kolayca silmek için, onları ılık su ve çamaşır tozu karışımı ile ov. Ardından 1 yemek kaşığı sirke ile yarım litre ılık su karışımı ile iyice yıka.

Kumaş üzerindeki lekeler nasıl temizlenir? 

18

Kumaş üzerindeki lekelerden kurtulmak için eşit miktarlarda alınmış benzin, aseton ve terebentin yağı karışımını kullan. Yeni dökülmüş mürekkep lekelerini süt kullanarak kumaşının üzerinden kolayca kaldırabilirsin. Tuz çözümü ( 1 yemek kaşığı tuzlu su) çim lekelerini kaldırmana yardımcı olacaktır.

Türkçeye çevirdiğimiz bu metnin kaynağı: https://brightside.me/inspiration-tips-and-tricks/11-simple-but-brilliant-tricks-to-make-yourhome-sparkle-123305/#image767955

Etkinliklerimizden İlk Siz Haberdar Olun!

Email listemize kayıt olarak etkinliklerimizden ve duyurularımızdan ilk siz haberdar olabilirsiniz.

Başaralı bir şekilde abone oldunuz.

×