0 (552) 205 81 25 [email protected]

Çocuklara Kodlama Öğretmek için 10 Neden

“Kodlama, Geleceğe yapılan bir yatırım: hem onların hem de bizim.


Uzaktan Atölyelerle Yaparak Öğrenme!

Robotik Kodlama, 3d Tasarım, Elektronik konularına meraklı her çocuğun keyif alacağı Uzaktan Atölyelerimize kayıtlar başladı. Atölyelerimiz hakkında detaylı bilgi için aşağıdaki düğmeye tıklayın

1. Kodlama dünyada en çok kullanılan dillerden biridir

Kullanılan Diller

Eğer kodlama bir dil olarak düşünülürse, dünyanın en çok kullanılan dillerinden biri olduğunu söyleyebiliriz. İşlerin çoğunun programlama ve yazılımla uğraşmayı gerektiren bir dünyada, kodlama yeni, dünya çapında bir dil haline geldi.

Bu resim göz önüne alındığında, yaşadığımız dijital çağda kodlamaya da okuryazarlığın bir parçası olarak davranmaya başlamalıyız. 

2. Kodlama bilinçli tüketici olmaya yardımcı olur

Teknoloji Tüketimi

Bilgisayar bilimi günlük yaşamımızın değişmez parçası haline geldi. Gittikçe daha fazla cihaz kullanıyoruz ve sürekli çevrimiçi durumdayız.

Teknolojiyi anlamak, teknolojiyi kullanmakla aynı şey değil; bu çok önemli bir nokta. Çocukların günümüz teknolojilerine doğup büyümeleri ve onları kullanmaya yatkın olmaları, onları anladıkları anlamına gelmez.

Kodlama, teknolojiyi anlamanın en iyi yoludur . Teknolojiyi anlamak, avantajları ve dezavantajları, fırsatları ve riskleri değerlendirebilmenin tek yoludur.

3. Kodlamayı çocuklar daha hızlı öğrenir

Bu benim teorim değil: çocuklar daha hızlı ve daha iyi öğreniyor. Dijital çağın yerlilerine yani çocuklara bakarsak, bazı araçların kullanılmasına şaşırtıcı bir yatkınlık gösterdiklerini görüyoruz .

3 yaşındaki çocuklar iPad’leri bu dünyadaki en kolay şeymiş gibi kullanıyor; 10 yaşındaki çocuklar Minecraft’a kaleler inşa ediyor ve gençler milyonlarca aboneyle YouTube kanallarını yönetiyor.

Bunu her kodlama atölyesinde her CoderDojo’da görüyorum, burada çocukların konuyla ilgili olarak kendinden emin ve olağanüstü bir şekilde bilgi sahibi olduklarını görmeleri beni artık şaşırtmıyor. Böyle zamanlarda ne kadar hızlı öğrenebildiklerini daha iyi anlıyorum.

İşte tam da bu yaşlarda onları harekete geçirmek ve kodlamayla tanıştırmak zorundayız.

4. Kodlama yaratıcılığı teşvik eder

Çocukların sınırsız hayal gücü kodlama gibi sonsuz potansiyele sahip bir araçla karşılaştığında ne olur?

İşte patlayıcı birleşim : Çocuk hayal ettikleri herşeyi gerçekleştirmeye izin veren bir araç olarak programlama üzerinden kendini ifade edebilirler.

Minecraft durumu gibi . Oynarken çocuklarınızla hiç oturdunuz mu? Bilgisayarda geçirdikleri süre boyunca ne yaptıklarını biliyor musun? Bir mimar veya tasarımcı zihninin geliştiğinin farkında mısın?

( Kodlama ve Oyun ile ilgili detaylı örneklere https://www.makercocuk.com/kodlama-oyunu-oyunla-kodlama-egitimi/ adresinden ulaşabilirsiniz )

Çocukların Minecraft’ta neler yapabileceğini görmek için YouTube’da biraz araştırma yapmayı deneyin ve şaşıracaksınız.

5. Kodlama fikirlerin şekillenmesini sağlar

Herkesin bir fikri vardır. En büyük fark, yalnızca birkaç kişinin gerçekten bunları gerçekleştirebilmesidir. Kodlama onları gerçekleştirmeye izin verir .

Kodlayabilen insanlar fikirlerini uygulamaya koyabilir.

Kodlamaya girişte anlattıklarımız;

İki saat içinde bir video oyunu yaratabileceksiniz.

Açıkçası, çocuklar aslında bir video oyunu yarattıklarını anlayana kadar bana komik bir görünüm veriyor.

Buna bir süper güçlerinin olduğunu anladıkları an derim .

Sadece nedenini anlamak için onlara bakmanız gerekir: çığlık atıyorlar, atlıyorlar ve edindikleri yeni kapasiteye gülüyorlar.
Bütün bunlar neden? Çünkü yaratmak, tüketmekten daha tatmin edicidir; ve o anda, video oyununu onlar yarattıklarının farkına varırlar.

6. Kodlama problem çözmeyi öğretir

Kodlamanın nasıl yapıldığını öğrenmek, çocukları problem çözme ile tanıştırır; Tüm resme nasıl bakılacağını ve sorunun farklı bakış açılarından nasıl çözülebileceğini gösterir .

Ayrıca programlama, çözümünüzü hemen test edebileceğiniz birkaç alandan biridir.

Her Kodlama atölyesinin hedefi;

Hata yapmak ve eğlenmek için buradayız. İkincisi ilk olmadan mümkün olmazdı.

Gerçek şu ki: gidip hata yap, bir çözüm düşün ve test et. Ve sonra daha fazla hata yapın ve daha fazla çözüm bulun. Doğru yanıtı bulup sorunu çözdüğünüz an paha biçilemez.

7. Kodlama eleştirel düşünmeyi teşvik eder

Kodlama, problemleri sayısız küçük problemlere bölmeye yardımcı olur; size büyük problemlerle donup kalmamanızı, onları daha küçük parçalara ayırarak, küçük sorunlara çözümler bularak anlamanızı öğretir. Bu şekilde her büyük problem çok daha kolaylaşır ve asıl soruna bir çözüm bulma şansınız olur.

Bu, farklı durumları analiz ederek noktaları birbirine bağlamak anlamına gelir.

Soft Skill (Sosyal beceriler) olarak tanımlanan bu tür beceriler, neredeyse her yerde bir gerekliliktir; sadece yazılım ve programlamayı içeren pozisyonlar için değil. Sürekli gelişen bir iş piyasasında, bu becerileri erken yaşlardan itibaren beslemek önemlidir.

8. Kodlama analitik Düşünceyi teşvik eder

Son zamanlarda bu büyük kelimeyi çok duyuyoruz. Ama tam olarak nedir? Çevrimiçi olarak birçok tanım bulacaksınız, ancak tek bilmeniz gereken analitik düşüncenin matematik, mantık ve algoritmaların unsurlarını içermesidir.

Problemlere yapısal olarak yaklaşma ve soyutlamaları belirli kavramları temsil etmek için kullanma yeteneğidir. Bir anlamda, problem çözme ve eleştirel düşünme unsurlarını içerir.

Kodlamayı çocuklara öğretmek, erken yaşta yetiştirilirse, zihinlerini, her türlü problemi çözme zamanı geldiğinde, hatta oldukça faydalı olacak şekilde çerçeveleyecek olan analitik düşünmesini teşvik eder.

9. Akılları hikaye anlatıcılığına yönlendirir

MIT tarafından geliştirilen görsel bir dil olan Scratch gibi çocuklar için tasarlanmış birkaç araç vardır .

Bu tür araçlar her tür hikaye anlatımı için mükemmeldir. Video oyunları klasik bir örnektir: Scratch sayesinde çocuklar video oyunlarının “öteki tarafında” görülebilir ve karakterlere şekil verebilir, hikayeler ve ayarlar yaratabilirler.

Hikaye anlatma niçin değerli bir yetenek? Hikaye anlatma, çocuklara sistemli düşünmeyi öğretir. Bu tür bir yaklaşım, yalnızca kod yazarken değil, her zaman yararlıdır.

10. Eğlenceli!

Hep beraber söyleyelim: Bu eğlenceli!
Sadece “kodlama” demeyin.

Önceki noktalarda Scratch ve Minecraft gibi araçlardan bahsettim; Ancak, onlarca, yüzlerce dil ve çocuklar, genç yetişkinler için kullanılan araçlar var. Aynı konsepti, yeşil metinleri kaydırırken gösterilen siyah ekran olmadan da uygularlar.

Programlama kavramlarının bir donanım yardımı ile sağlandığı Lego WeDo , Arduino ve Raspberry Pi gibi projeleri düşünün : çocuklar sihirli bir şekilde gerçekleşen ahşap ve plastik parçalarını birleştirip parçalarına ayırır !

Bu yazı Raffaele Gaito tarafından yazılan https://medium.com/the-mission/10-reasons-why-we-should-teach-kids-to-code-2d5a8d9941a2 adresindeki yazının çevirisidir.

Kodlama ile ilgili Maker Çocuk olarak yaptığımız atölyelere aşağıdaki yaş gruplarından ulaşabilirsiniz

5-7 Yaş aralığı için düzenlediğimiz atölyeler hakkında detaylı bilgi için butona tıklayınız

8-10 Yaş aralığı için düzenlediğimiz atölyeler hakkında detaylı bilgi için butona tıklayınız

11-14 Yaş aralığı için düzenlediğimiz atölyeler hakkında detaylı bilgi için butona tıklayınız

8-14 Yaşa arası temel atölyeleri tamamlayanlar Pro kısmına geçiş yaparlar. Detaylar için tıklayınız

Etkinliklerimizden İlk Siz Haberdar Olun!

Email listemize kayıt olarak etkinliklerimizden ve duyurularımızdan ilk siz haberdar olabilirsiniz.

Başaralı bir şekilde abone oldunuz.

×