0 (552) 205 81 25 [email protected]

Çocuklar İçin Maker Hareketi’nin Önemi

Maker hareketi yaklaşık 4 yıldır Türkiye’de her yaş grubu tarafından büyük ilgi ile takip edilmekte. Tüm yaş gruplarından bireyler çeşitli eğitimler veya internette buldukları kaynaklar ile maker dünyasının üretim ile dolu dünyasının giriş yaparak kendilerine ve çevrelerine büyük katkılarda bulunuyorlar.

Peki bu dünyanın içerisine 5-14 yaş aralığındaki bir çocuğun girmesi bu çocuğun hayatına ne gibi katkılar sağlayabilir ve çocuğun hayatında neleri değiştirir ve geliştirebilir. Bu soruları Maker Hareketi’nin bireylere kazandırmaya çalıştığı bazı temel özellikler ile cevaplamaya çalışacağım.

Maker Çocuk Atölyelerinde neler yapıyoruz

Ücretsiz Maker Çocuk panayırına ve atölyelerine katılmak için tıklayın

ÜRET
Maker hareketinin tüm bireylere kazandırmaya çalıştığı üretim bilincini 5-14 yaş aralığında bir çocuğun kazanması çocukların gelecekteki hayatları için çok önemlidir. Aynı zamanda tüketim toplumu içerisinde ufak da olsa üretimler ortaya çıkarması onun üretici bir birey olarak yetişmesine ve hayatını bu şekilde şekillendirmesine de olumlu yönde bir çok katkı sağlar. Üretmenin verdiği motivasyon ve Maker Hareketinin sunduğu olanaklar ile çocuklar kendi oyunlarını, elektronik devrelerini veya 3 boyutlu tasarımlarını hazırlayarak ufak ta olsa üretmenin keyifli dünyasına giriş yaparak üretici bir birey olma yolundaki ilk adımları atabilirler.

HAYAL ET
Hayal edebilmek. Her yaştaki birey için büyük ve önemli bir olgudur. Tüm yaratıcı fikirlerin ortaya çıkması aslında bir hayalin gerçeğe dönüşmesidir. Bu bağlamda  bir çocuğun hayal dünyasının ne kadar renkli ve geniş olduğunu göz önüne getirdiğimizde ne denli yaratıcı fikirlerin veya ürünlerin ortaya çıkabileceğini tahmin edebiliriz. Çocuklar tüm bu hayallerini gerçeğe dönüştürebilmeleri için aslında tek yapmaları gereken bir adım atmaları olduğunu bilmeleri gerekmektedir. İşte tam burada Maker hareketi ortaya çıkarak çocuklara şu şekilde bir düşünce tarzı “Çocuklar hayal edin, yapabileceğiniz veya yapamayacağınız her şeyi hayal edin ve harekete geçin.” kazandırılarak çocuklara hayallerini gerçeğe dönüştürmeleri için kendilerine bir fırsat vermeleri gerektiği görüşü öğretiliyor.

makercocuk-hayalet

PAYLAŞ
Bir çocuk bir şeyler hayal edebilir veya bu hayalini bir fikre veya ürüne dönüştürebilir. Ortaya attığı fikri veya ürünü sadece kendi çerçevesinde ele alarak dış dünya ile fikri veya ürünü arasında bir köprü kurmaz ise ortaya çıkacak fikrin veya ürünün ne kendisine ne de çevresindeki diğer çocuklara bir katkısı olmaz. Bu nedenle 
Maker hareketi ile birlikte çocuklara üretmenin yanında ortaya çıkan ürünün veya fikrin büyümesi ve gelişmesi için paylaşmak gerektiği bilinci kazandırılmaya çalışılır.

makercocuk-paylas

AZİMLİ OL VE SABRET
Çocuklar hayatları boyunca bir çok problem ile karşılaşacaklar ve problemleri bazen bazı yardımlar ile bazen ise kendi başlarına çözmelerini gerekecek. Bazen bu problemlerin çözümleri 1 saati bulurken bazen 1 gün veya 1 hafta sürebilecek. Maker Hareketi ile birlikte gelen üretim bilinci ile çocuklar çeşitli ürünler ortaya çıkarmaya başlayacaklar bu ürünleri ortaya çıkarırken bir çok problem ile karşılaşacaklar. Tam olarak burada Maker Hareketi, çocuklara bir ürün geliştirirken karşılaştıkları problemleri azimli ve sabırlı bir şekilde çözmeleri gerektiği bilinci kazandırmaya çalışmaktadır. Bu şekilde çocuklar sadece bir ürün geliştirirken karşılaştığı bir problem ile ilgili değil hayatları boyunca karşılaşacakları problemlere karşı azimli ve sabırlı olmaları gerektiğini öğrenecekler.

Maker-cocuk-azim

FARKLI GÖRÜŞLERE SAYGI DUY
Tüm bireylerin kendine özgü bir görüşü düşüncesi veya eleştirisi olabilir. Bu eleştiriler bazen yapıcı bazen de yıkıcı olacaktır. Çocuklar ortaya yeni ve farklı bir şeyler çıkarmaya başladıklarında diğer arkadaşları veya çevrelerindeki yetişkinler tarafından iyi veya kötü eleştirilecekler. Bu eleştiriler karşısında her zaman saygılı ve yapıcı olmaları ve yaptıkları ürünleri veya ortaya koydukları fikirleri en iyi şekilde savunmaları gerektiğini Maker Hareketi ile birlikte öğrenecekler.

makercocuk-farkli

Yukarıda bahsettiğim tüm özellikler ile asıl hedef çocuklara hayata karşı yeni bakış açıları kazandırmaktır. Tüm bu özelliklerin birini veya bir kaçını hayatının bir noktasına koyabilen çocuklar “Maker Çocuk” olarak hayatlarına devam edebilirler.

Ücretsiz Maker Çocuk panayırına katılmak için tıklayın

Etkinliklerimizden İlk Siz Haberdar Olun!

Email listemize kayıt olarak etkinliklerimizden ve duyurularımızdan ilk siz haberdar olabilirsiniz.

Başaralı bir şekilde abone oldunuz.

×