0 (552) 205 81 25 [email protected]

5-7 Yaş Maker Programı

Maker Hareketi yaklaşık 4 yıldır ülkemizde her yaştan bireyin dikkatini çekmekte ve bazı çalışmalar yapılmakta. Günümüz şartlarında böyle bir hareketin ilgi çekici olmasının en büyük nedeni ise bir şeyler üretmek isteyen bir çok bireyin ülkemizde yer alması. Bizde Maker Çocuk ailesi olarak bu üretim bilincinin yaygınlaşması adına farklı yaş gruplarına maker hareketi ile ilgili bir çok atölye vermekteyiz.

Uzaktan Atölyelerle Yaparak Öğrenme!

Robotik Kodlama, 3d Tasarım, Elektronik konularına meraklı her çocuğun keyif alacağı Uzaktan Atölyelerimize kayıtlar başladı. Atölyelerimiz hakkında detaylı bilgi için aşağıdaki düğmeye tıklayın

Maker Çocuk atölyelerindeki yaş gruplarının ilk basamağı 5-7 grubudur. Bu sene geçtiğimiz süreç ile birlikte 5-7 yaş gruplarına kodlama, artırılmış gerçeklik, makey makey ve kimya başlıklı atölyeler yapmaktayız. Şimdi her tema ile ilgili nasıl çalışmalar yapıyoruz alt kısımda anlatmaya çalışacağım.

Kodlama Atölyesi
Çocuklara bu atölyede kodlamayı birbirinden farklı araçlar ile anlatmaktayız. Bu araçları Code.org, Kodable, The Foos ve JR. Scratch şeklinde sıralayabiliriz. Araçların isimleri farklı olsa da kullanım amaçları aynıdır. Atölye süresi boyunca çocuklar kodlamayı kullanarak kendi oyunlarını oluşturuyorlar. Kodlama yaparken çocuklar kendi oyunlarını oluşturmalarının yanı sıra problem çözme becerisi de kazanıyorlar. Çocuklar kodlama ile birlikte kazandıkları problem çözme becerisi sayesinde de günlük yaşamlarında karşılaştıkları problemleri kodlamada yaptıkları gibi alt basamaklara ayırarak hızlı ve doğru bir şekilde çözebiliyorlar.

makercocuk-kodlama

Artırılmış Gerçeklik Atölyesi
Çocuklar bu atölyede hayal dünyalarında canlandırdıkları karakterleri veya nesneleri 3 boyutlu ortamda görerek gerçeğe biraz daha yaklaşıyorlar. Aşağıdaki videoları izleyerek Artırılmış Gerçeklik atölyemiz ile ilgili fikir sahibi olabilirsiniz.

makercocuk-artirilmis

Artırılmış Gerçeklik Etkinlikleri

Makey Makey Atölyesi
Çocuklar bu atölyede MIT üniversitesi tarafından oluşturulan aşağıda da resmini görebileceğiniz bir arduino kiti ile birlikte, iletkenlerin(meyve, su, oyun hamuru, insan vs) gücünü kullanarak bilgisayara bazı komutlar veriyorlar. Çocuklar atölye boyunca hem öğreniyorlar hem eğleniyorlar hem de bir şeyler yapabilmenin verdiği keyif ile kendilerine üretim bilincine yönelik motive ediyorlar. Çocuklar, ayrıca bu atölyede iletken nedir, günlük hayatımızda iletkenler nelerdir, bir şeyin iletken olabilmesi için en önemli kural nedir gibi birçok bilgiye sahip oluyorlar. Aşağıdaki videoyu izleyerek Makey Makey ile ilgili fikir sahibi olabilirsiniz.

Makey Makey Kiti

makercocuk-makeymakey

Makey Makey Etkinlikleri

Kimya Atölyesi
Çocuklar yoğun bir şekilde 2 hafta boyunca çalıştıktan sonra evlerine kendi yaptıkları bir ürünü götürmeleri için kimya atölyesini gerçekleştiriyoruz. Bu atölyede çocuklar diş macunu ve sabun gibi birçok ürünü yaklaşık 1 saat içerisinde hazırlayıp, kendi markalarını da oluşturduktan sonra ortaya bir ürün çıkarmanın verdiği mutluluk ile evlerine gidiyorlar. Evlerine götürdükleri ürünleri aileleri ile birlikte kullanabiliyorlar.

makercocuk-kimya

Yukarıda bahsettiğim atölyeler sayesinde çocuklar üretmenin verdiği keyif ve mutluluğa küçük yaşlarında ulaşıyorlar. Atölyeden çıkan çocukların kullandığı “Ben artık bir Maker Çocuğum” cümlesi de bize verilen en güzel dönüş oluyor.

Düşün tasarla ve sen de yap!

Etkinliklerimizden İlk Siz Haberdar Olun!

Email listemize kayıt olarak etkinliklerimizden ve duyurularımızdan ilk siz haberdar olabilirsiniz.

Başaralı bir şekilde abone oldunuz.

×